Gösta Serlachius

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gösta Serlachius (1925)

Gösta Michael Serlachius (26. aprill 1876 Jakobstad18. oktoober 1942 Helsingi) oli soome tööstur, mäenõunik ja kunstikoguja.

Pärast õpinguid paberitööstuse alal Austrias ja Ameerikas sai Serlachius Kangase paberivabriku direktoriks ning asus 1908. aastal juhtima puidutoodete ja paberifirmat G. A. Serlachius Oy. See alguses vaid Mänttäs tootmisega tegelenud ettevõte arenes tema juhtimisel suureks kontserniks, millel oli tselluloositehas, osalus Tampere katusepapi- ja paberivabrikutes ning Kangase paberivabrikus. Aastatel 1908–1913 oli ta aktsiaseltsi Kymmene direktor. Tema initsiatiivil loodi metsatööstuse olulisimad keskorganisatsioonid Soome Tselluloosiliit, Soome Paberivabrikute Liit ja Soome Puidutööstuste Keskliit, mis oli ka organisatsiooni Exportfred kaudu üks liikumapanevaid jõude. Ta oli tuntud ka annetajana, näiteks tegi ta annetusi Helsingi Kunstigaleriile ja Karjala Kultuurifondile. Ta asutas endanimelise kunstifondi, mis haldab praeguseni Mänttäs kahte kunstimuuseumi.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa oli õlletehase omanik Gabriel Serlachius (1835–1896) ning onu soome apteeker ja vabrikant Gustaf Adolf Serlachius (1830–1901).