Funktsionaalne magnetresonantstomograafia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Funktsionaalne magnetresonantstomograafia ehk funktsionaalne MRI (fMRI) on talitluslik protseduur, mis kasutab MRI-tehnoloogiat aju aktiivsuse mõõtmiseks avastades verevoolu liikumist ajus. See tehnoloogia toetub faktile, et ajuverevool ja neuroni aktiivsus on seotud. Kui mingi ajuosa on hetkel kasutuses, siis verevool seal piirkonnas suureneb.

Esimene fMRI variant kasutab verehapniku taseme sõltuvat kontrasti (Blood-oxygen-level dependent (BOLD) contrast), mille avastaja on Seiji Ogawa. See on liik spetsiaalsest aju ja keha skaneerimisest, et kaardistada närviaktiivsust inimeste või teiste loomade ajus või seljaajus verevoolu muutusi kujutades, mis on seotud ajurakkude energia kasutamisega.

Alates 1990. aastate algusest on fMRI domineerivaim aju piltdiagnostika meetod, sest see ei kohusta inimesi katseid ega operatsioone läbima jne.

FMRI on kasutuses teadustöö maailmas ja väiksemas ulatuses ka kliinilises maailmas. Seda saab kombineerida ja täiendada teiste ajufüsioloogia meetmetega nagu EEG ja NIRS. Uuritakse uusi meetodeid, mis täiustavad ruumilist ja ajaresolutsiooni. Mõned firmad on välja töötanud reklaamtooteid nagu valedetektorid, mis tuginevad fMRI tehnikatele, aga uuring ei ole veel piisavalt küps laialdaseks reklaamimiseks.