Fokstrott (film 2017)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Fokstrott"
"פוֹקְסטְרוֹט‎" (heebrea)
Žanr Draama
Režissöör Samuel Maoz
Stsenarist Samuel Maoz
Operaator Giora Bejach
Helilooja Ophir Leibovitch
Amit Poznanky
Peaosades Lior Ashkenazi
Sarah Adler
Monteerija Arik Lahav Leibovich
Guy Nemesh
Produtsent Eitan Mansuri
Tootja Bord Cadre Films
Levitaja Sony Pictures Classics (USA)
Esilinastus 2. september 2017 (Veneetsia)
Kestus 112 minutit
Riik Iisrael
Saksamaa
Prantsusmaa
Šveits
Keel Heebrea
Eelarve 406 177€

"Fokstrott" (heebrea keeles: פוֹקְסטְרוֹט‎) on 2017. aastal esilinastunud iisraeli draamafilm, mille stsenarist ja režissöör on Samuel Maoz. Peaosades kehastuvad Lior Ashkenazi ja Sarah Adler abielupaariks, kellele teatatakse oma Iisraeli kaitseväes teeninud poja hukkumisest.

Film esilinastus 74. Veneetsia rahvusvahelisel filmifestivalil, kus see pärjati žürii hõbelõviga. Filmi näidati ka 2017. aasta Toronto rahvusvahelisel filmifestivalil. "Fokstrott" pärjati ka ophiri auhinnaga, sellega sai film Iisraeli esindajaks parima võõrkeelse filmi Oscarile 90. Oscari galal.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

Michael ja Dafna Feldmann, jõukas Tel Avivi abielupaar, saavad teada, et nende poeg, Jonathan, on kaitseväes teenistuskohustusi täites hukkunud. Kaitseväe esindajad keelduvad šokeeritud vanematele poja hukkumise üksikasju täpsustama. Paar tundi hiljem jõuab vanemateni teade, et on juhtunud arusaamatus ning et nende poeg on elus ja terve. Tulivihane Michael nõuab, et kaitseliit lubaks Jonathanil koju naasta.

Edasi näevad vaatajad Feldmannide poja elu sõjaväes – koos kolme kaaslasega kusagil tühermaal kontrollpunkti valvava Jonathani iga päev on eelmisega sarnane – tõsta tõkkepuud mööduva kaameli läbi laskmiseks, kontrollida üksikute autoreisijate dokumente, mõõta eluasemeks oleva konteineri pikaldast vajumist mutta – see kõik on oma absurdsuses isegi naljakas. Ühel hilisõhtul laseb Jonathan maha kontrollpunkti läbida tahtnud araabia noorukid, kuna tema kaaslased pidasid maha kukkunud õllepurki lõhkekehaks. Kaitseväe juhtkond otsustab intsidendi maha vaikida ning buldoosr matab laibad ja auto ühishauda. Teel koju sõidab Jonathani auto teelt välja ja ta hukkub.

Lõpustseenides näidatakse Jonathani perekonda kuus kuud pärast tema surma.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

  • Lior Ashkenazi – Michael Feldmann
  • Sarah Adler – Dafna Feldmann
  • Yonathan Shiray – Jonathan Feldmann
  • Shira Haas – Alma Feldmann, Michaeli and Dafna tütar
  • Yehuda Almagor – Avigdor, Michaeli vend
  • Karin Ugowski – Michaeli ja Avigdori ema
  • Ilia Grosz – Dafna õde