Flamingo-klassi abilaev

Allikas: Vikipeedia
Ukraina Flamingo lateraalpoist möödumas.
Ukraina Flamingo lateraalpoist möödumas.
Teenistuskäik
Nõukogude Liit
Tellitud 1971
Teenistuses alates 1975
Laeva üldandmed
Veeväljasurve 32...55 t sõltuvalt modfikatsioonist
Pikkus 21,2 m
Laius 3,93 m
Süvis 1,2...1,6 m sõltuvalt modifikatsioonist
Kere teras
Sõsarlaevad ~245
Peamasinad 1 diiselmootor 3D12
Käiturid 1 sõukruvi
Kiirus 12 sõlme
Sõidukaugus 800 meremiili ökonoomsel käigul
Sõidupiirkond rannikumeri
Autonoomsus 5 päeva
Meeskond 3–13

Projekt 1415 Flamingo on Nõukogude Liidus ja Venemaal valmistatud mitmeotstarbeline rannikumere ja siseveekogude jaoks mõeldud kaater-abilaev.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Tegemist on universaalse abilaevaga. Laeva tekiehitis on võimalik demonteerida raudteeveoks. Merekõlbulikkus on 5 palli, kusjuures laev säilitab sellise ilmaga püstuvuse ka ükskõik, millise sektsiooni uputamisel. Mast on sildade alt läbi sõiduks ja veest välja kaldale tõstmiseks hõlpsalt tahapoole alla pööratav. Reisikaatrile on võimalik võtta kuni 27 reisijat. Tuukritöid nähakse ette kuni 45 m sügavuseni. Kaupa saab peale võtta sõltuvalt modifikatsioonist kuni 17 t.

Variandid[muuda | muuda lähteteksti]

  • R-1415 – sadamakaater, reisikaater, sidekaater, tollikaater, õppekaater
    • RN-1415 – sadamakaater, reisikaater, sidekaater rahvamajanduse otstarbeks
  • RV-1415, RV-1415U – tuukrikaater
    • RVN-1415, RVN-1415U – tuukrikaater rahvamajanduse otstarbeks
  • G-1415, G-1415U – hüdrograafiakaater, mõõdistuskaater
  • P-1415 Kulik – piirivalvekaater
  • PV-1415 – valvekaater, allveediversantide vastane kaater, kaater-miinitraaler

U (У – удешевлённый) = odavamatest materjalidest ehk ökonoomsema variandi tähistus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Flamingo eelkäijaks oli sadades toodetud ja laialt kasutatud Jaroslavets, mis aga oli moraalselt vananemas ja vajas vahetust uuema parema vastu.

Flamingo väljatöötamist alustati 1971. aastal. Esialgne uue aluse nimetus oli projekt 1418B, kuid pärast raudteeveo gabariidinõuetest tulenenud kärbete (mis parandasid ka ühtlasi püstuvust) sisseviimist nimetus muudeti 1415-ks. Suurt rõhku pöörati aluse püstuvuse tagamisele. Esimesed põhimodifikatsioonide seeriakaatrid valmistati 1975–1977. Viimane seeriatootmisse läinud modifikatsioon, valvekaater PV-1415, läks tootmisse 1979. Esimesed kaatrid valmistati vaid jõustruktuuridele. Katsetati mõningaid eriprojekte, mis enamasti ei läinud aga seeriatootmisse. Hiljem töötati välja eraldi versioonid rahvamajanduse otstarbeks. Siiski ei tahtnud vanade Jaroslavetsite väljavahetamine uuemate ja paremate, kuid kallimate ja keerukamate Flamingode vastu kuidagi sujuda. Lõpuks otsustati valmistada veel ehituslikult odavamaks muudetud kaatrite variandid, kuid seegi ei toonud muutusi.

Seoses Nõukogude Liidu ja tema majanduse kokkuvarisemisega 1990-ndate algul kaatrite tootmine lõpetati. Toodangu lõpparvuks tuli umbes 245, mis jäi umbes 2 korda väiksemaks, kui eelkäijal Jaroslavetsil.

2013. aastal võeti Vene mereväes kasutusele natuke suuremad (100 t, 28 m), kuid välimuselt sarnanevad projekt 23040 abilaevad – tuukrilaev, hüdrograafialaev. 2018. aastal oli uusi laevu jõutud toota u 20. Nende natuke suuremate laevadega on praktiliselt võimalik asendada osasid seniseid vastava funktsiooniga vanu Flamingosid. Samuti on Flamingode baasil valvekaatrite ja diversioonivastaste kaatrite asendamiseks võetud relvastusse Gratšonok-klassi patrullkaater. See näitab pigem kunagisest üsna edukast universaalse töölaeva kontseptsioonist loobumist.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]