Failiedastusprotokoll

Allikas: Vikipeedia

Failiedastusprotokoll (inglise File Transfer Protocol, FTP) on standardne arvutivõrgu protokoll, mida kasutatakse failide vahetamiseks ja muutmiseks TCP/IP-põhises võrgus, näiteks internetis. FTP põhineb klient-server-arhitektuuril. FTP-d saab kasutada paroolautentimisega või anonüümse kasutajaga.

Algul käitati kõiki FTP-rakendusi käsurealt, kuid siis tehti kõigile operatsioonisüsteemidele FTP graafiline kasutajaliides.

Klient loob ühenduse FTP-serveri TCP-porti 21[1], mis jääb seansi kestel avatuks. Seda ühendust võib nimetada kontrollühenduseks. Lisaks luuakse failiülekandeks porti 20 teine ühendus.

Tavalisi FTP-ühendusi ei peeta tänapäeval turvaliseks, sest kogu info, sh ka paroolid liiguvad võrgus krüpteerimata kujul. Turvalisuse huvides on soovitatav kasutada FTPS (FTP over Implicit TLS/SSL) või FTPES (FTP over Explicit TLS/SSL) laiendatud protokolle[2]. Rohkem levinud on explicit-režiim, sest see kasutab FTP standardporte (implicit kasutab porti 990). Sageli aetakse nimetatuid segi ka SFTP-protokolliga, kuid tegemist on erineva ja FTP-protokolliga mitteühilduva protokolliga ning see vajab serveri poolel eraldi tarkvara.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Seotud RFC-d[muuda | muuda lähteteksti]

Tarkvara[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]