Førde vald

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Førde vald on vald Norras Sogn og Fjordane maakonnas Sunnfjordis. Vald piirneb Põhjamerega Førdefjordeni sopi ääres ning ulatub sellest lõuna, kirde ja ida poole. Valla kirde- ja idaosa (Angedaleni ja Haukedaleni) vahele on kiilutud Jølsteri valla lääneosa.

Valla pindala on 590 km².

Elanike arv on 11 838 (2009).

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Fjordist ida pool asetseb kõigepealt Holsendaleni org, seejärel Rørvikfjelli mägi (543 m), Haukedaleni org, Grovebreeni liustik, millel asetseb valla kõrgeim punkt (1636 m). Liustiku edelapoolsed harud on moodustanud eraldi liustiku Jostefonni. Holsedalenist voolab Førdefjordenisse Jølstra jõgi, Haukedalenist Dalsfjordenisse Gaula jõgi.

Valla kirdeosas on Kupefjelleti mägi (1287 m) ja Angedaleni org.

Orgude madalamad osad langevad laugjalt. Orupõhjad on laiad ja metsased. Orgudes on kruusa- ja liivaterrassid. Eriti lai org on Førde juures, kuhu on kuhjunud palju kruusa ja liiva. Orgude nõlvad on järsud.

Geoloogiline ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Aluspõhi koosneb gneissidest ning on mõjutatud Kaledoonia kurrutusest.

Haldusajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1964 lahutati Førde vallast Førdefjordeni lõunakallas ning liideti Naustdali vallaga. Hiljem ei ole territoriaalseid muudatusi olnud.

Haldus[muuda | muuda lähteteksti]

Valla keskus on Førde, mis asetseb Førdefjordeni sopi ääres.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Teist maailmasõda on elanike arv oluliselt kasvanud.

Asustus on koondunud peamiselt Førdesse ning piki orgu kuni Moskogini. Asustust on ka teistes orgudes ning hõredamalt fjordi ääres.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]