Estía

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Estía (Ἑστία) on Ateenas välja antav üleriigilise levikuga kreeka päevaleht. Estía on parempoolse, konservatiivse suunitlusega kvaliteetleht. Nime sai leht jumalanna Hestia järgi.

1980ndatel ja 1990ndatel oli Estía ainuke kreeka päevaleht, mis järgis endiselt uuskreeka keele arhailist ja puristlikku katharevusa kirjakeelevormi. Alates 1976. aastast on riigis ametlikult kasutusel dimotiki kirjakeelevorm. Enne seda kaldusid konservatiivse ja tsentristliku orientatsiooniga lehed kasutama katharevusat ja vasakpoolsed lehed dimotikit.

Estíat trükitakse suuremõõtmelises formaadis ja tavaliselt on selle mahuks 8 lehekülge päevas. Esikaanele pilte ei trükita, samuti puuduvad lehest värvifotod.

Estía asutati 1876. aastal. Algselt oli tegu kord nädalas ilmunud kirjandusajakirjaga. 1894. aastal muutis luuletaja ja ajakirjanik Geórgios Drosínis väljaande poliitikast, kultuurist ja majandusest kirjutavaks päevaleheks. 1941. aastal saksa okupatsiooni käigus Estía suleti, kuid peagi pärast vabanemist jätkas leht ilmumist. Üle 120 aasta on Estía väljaandjaks olnud Kyrou perekond.