Blobism: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
EKaukonen (arutelu | kaastöö)
Uurisin teistest allikatest veidi infot juurde ja täiendasin artiklit (nt kui paari ehitise juure oli lisatud ka arhitekt, siis otsisin selle välja ka ülejäänutele); stiil tundus minu jaoks olevat kohati mitteneutraalne (nt sõnad veider, piinlikult, väljapunnitav jms), niisiis parandasin seda, esines ka üksikuid grammatikaapsakaid.
EKaukonen (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
23. rida: 23. rida:
</gallery>
</gallery>


== Viited ==
[[Kategooria:Arhitektuuristiilid]]
[[Kategooria:Arhitektuuristiilid]]

Redaktsioon: 22. jaanuar 2021, kell 18:24

Blobism (inglise keeles blob-architecture või blobitecture; tuleneb sõnast blob, mis tähendab plekki või tilka) on 20. sajandi lõpul tekkinud arhitektuuristiil, mida üldjuhul iseloomustavad orgaanilised, kumera välise kujuga vormikad hooned, millega üritatakse jäljendada amööbi kuju ja liikumist. Seda peetakse üsna tavatuks taotluseks.

Blobism hakkas levima 1990. aastate keskpaigas, kuid mõiste defineeriti esimest korda alles 2002. aastal. Sageli kasutatakse seda ka lihtsalt mõnd muud stiili esindava ülivormika hoone kohta.

Blobismi juures on suur roll arvutitehnoloogial, kuna ilma selleta on taoliste majade projekteerimine peaaegu võimatu.

Blobismi peetakse ka väga vastandlikuks stiiliks – kui osa selles stiilis ehitatud hoonetest on lopergused, siis osa võivad olla geomeetriliselt korrapärased. Blobism on väga levinud ka tööstusdisainis, olles VW Beetle'i ja Maci kuvarite koondnimetus.

Tuntumad blobistlikud ehitised on:

Pilte

Viited

  1. "Allianz Arena avaldab muljet ka oma suurepäraselt kujundatud siseruumidega". Caparoli koduleht. Vaadatud 22.01.2020.