Kassaaparaat: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(-- kõnekeelne Vanaaegne ... ajaloos on vanaaeg kindel mõiste .... ++20.saj. algusest)
Resümee puudub
 
'''Kassaaparaat''' on seade [[tehing]]ute registreerimiseks ja summade arvutamiseks kaubanduses ja teeninduses.
 
Esimese mehaanilise kassaaparaadi leiutasid vennad James ja John Ritty pärast [[Ameerika Ühendriikide kodusõda|Ameerika kodusõda]]. James Ritty oli kõrtsiomanik [[Dayton|DaytonisOhio]]s [[Ohio|Ohio osariigisDayton]]is ja tahtis takistada töötajaid, kes varastasid kõrtsi sissetulekut. Ritty Model 1 valmis [[1879]]. aastal ja vennad patenteerisid selle [[1883]]. Eeskuju võtsid leiutajad seadmelt, mis loendas [[aurulaev]]a [[propeller]]i pöördeid.
 
Esimesed mehaanilised kassaaparaadid olid ilma tšekiväljastusvõimaluseta. Kassiir pidi iga müügiga summad sisestama janing kui vajutati nuppu, siis kassa sahtel avanes ja kell helises, et omanik märkaks, et tehing on parasjagu toimumastoimus.
 
Peatselt hakkas kahe äri samaaegne majandamine Rittyle üle jõu käima ning ta müüs oma kassaaparaadiäri Jacob H. Eckertile [[Connecticut|ConnecticutistCincinnati]]st, kes oli portselani- ja klaasnõude müüja. Jacob H. Eckert asutas National Manufacturing Company. [[1884. aastal]] müüs Eckert firma John H. Pattersonile, kes nimetas selle ümber National Cash Register Companyks. John Patterson parandas kassaaparaatide ehitust, lisades sinna rullpaberiprinteri, mis kirjutas aparaadiga tehtud tehingud üles. Sellest ajast on tuntud kassakviitung.
 
[[1906]] leiutas [[Charles Kettering]] National Cash Register Company heaks töötades [[elektrimootor]]iga kassaaparaadi.
 
[[Kategooria:Kaubandus]]
27 934

muudatust

Navigeerimismenüü