Aurelianus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Dexbot (arutelu | kaastöö)
P Eemaldatud mall Link FA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes
Resümee puudub
3. rida: 3. rida:
'''Lucius Domitius Aurelianus''' (''Imperator Caesar Lucius Domitius Aurelianus Augustus''); [[9. september]] [[214]] – [[september]] [[275]]) oli [[Vana-Rooma keiser]] septembrist [[270]] kuni surmani.
'''Lucius Domitius Aurelianus''' (''Imperator Caesar Lucius Domitius Aurelianus Augustus''); [[9. september]] [[214]] – [[september]] [[275]]) oli [[Vana-Rooma keiser]] septembrist [[270]] kuni surmani.


Lisanimed: Germanicus maximus ([[271]]), Goticus maximus ([[272]]), Dacicus maximus (272), Parthicus (Persicus?) maximus (272), Arabicus maximus (272), Palmyrenicus maximus (272), Armeniacus (?), Adiabenicus (?), Carpicus maximus ([[273]]), Restitutor orbis ([[274]]). Tapeti oma sekretäri poolt.
Lisanimed: ''Germanicus maximus'' ([[271]]), ''Goticus maximus'' ([[272]]), ''Dacicus maximus'' (272), ''Parthicus (Persicus?) maximus'' (272), ''Arabicus maximus'' (272), ''Palmyrenicus maximus'' (272), ''Armeniacus (?)'', ''Adiabenicus (?), Carpicus maximus'' ([[273]]), ''Restitutor orbis'' ([[274]]). Tapeti oma sekretäri poolt.


Aurelianus sündis [[Möösia]]s, oli rahvuselt [[illüürid|illüür]] ja arvatavasti [[koloon]]i poeg. Ta oli elukutseline sõjaväelane ja sai [[Claudius II]] ajal [[ratsavägi|ratsaväe]] ülemaks. Pärast Claudiuse surma kuulutas ta end [[Sirmium]]is keisriks.
Aurelianus sündis [[Möösia]]s, oli rahvuselt [[Illüürlased|illüür]] ja arvatavasti [[koloon]]i poeg. Ta oli elukutseline sõjaväelane ja sai [[Claudius II]] ajal [[ratsavägi|ratsaväe]] ülemaks. Pärast Claudiuse surma kuulutas ta end [[Sirmium]]is keisriks.


Võitudega [[jüüdid|jüütide]], [[sarmaadid|sarmaatide]], [[vandaalid|vandaalide]] ja [[goodid|gootide]] üle taastas ta Rooma piiri [[Doonau]]l, kuid pidi teisel pool jõge oleva [[Daakia]] 271 gootidele loovutama. 271 peatas ta [[Pavia]] lähedal [[alamannid]]e sissetungi [[Itaalia]]sse. Ta laskis ümbritseda Rooma [[Aurelianuse müür]]iga, millest 18,8 km on säilinud. 272 võitis ta [[Palmyra]] valitsejanna [[Zenobia]] ja tõi ta vangina Rooma. 274 võitis ta [[Gallia]] usurpaatori [[Tetricus I]] ja liidendas seega kõik sajandi keskel tekkinud separaatriigid, taastades [[Rooma riik|Rooma riigi]] ühtsuse. Siit tuleneb tema aunimetus ''restitutor orbis'' ('maailma taastaja').
Võitudega [[jüüdid|jüütide]], [[sarmaadid|sarmaatide]], [[vandaalid|vandaalide]] ja [[goodid|gootide]] üle taastas ta Rooma piiri [[Doonau]]l, kuid pidi teisel pool jõge oleva [[Daakia]] 271 gootidele loovutama. 271 peatas ta [[Pavia]] lähedal [[alamannid]]e sissetungi [[Itaalia]]sse. Ta laskis ümbritseda Rooma [[Aurelianuse müür]]iga, millest 18,8 km on säilinud. 272 võitis ta [[Palmyra kuningriik|Palmyra kuningriigi]] valitsejanna [[Zenobia]] ja tõi ta vangina Rooma. 274 võitis ta [[Gallia]] usurpaatori [[Tetricus I]] ja liidendas seega kõik sajandi keskel tekkinud separaatriigid, taastades [[Rooma keisririik|Rooma keisririigi]] ühtsuse. Siit tuleneb tema aunimetus ''restitutor orbis'' ('maailma taastaja').


{{algus}}
{{algus}}

Redaktsioon: 4. juuni 2020, kell 20:56

Lucius Domitius Aurelianus

Lucius Domitius Aurelianus (Imperator Caesar Lucius Domitius Aurelianus Augustus); 9. september 214september 275) oli Vana-Rooma keiser septembrist 270 kuni surmani.

Lisanimed: Germanicus maximus (271), Goticus maximus (272), Dacicus maximus (272), Parthicus (Persicus?) maximus (272), Arabicus maximus (272), Palmyrenicus maximus (272), Armeniacus (?), Adiabenicus (?), Carpicus maximus (273), Restitutor orbis (274). Tapeti oma sekretäri poolt.

Aurelianus sündis Möösias, oli rahvuselt illüür ja arvatavasti kolooni poeg. Ta oli elukutseline sõjaväelane ja sai Claudius II ajal ratsaväe ülemaks. Pärast Claudiuse surma kuulutas ta end Sirmiumis keisriks.

Võitudega jüütide, sarmaatide, vandaalide ja gootide üle taastas ta Rooma piiri Doonaul, kuid pidi teisel pool jõge oleva Daakia 271 gootidele loovutama. 271 peatas ta Pavia lähedal alamannide sissetungi Itaaliasse. Ta laskis ümbritseda Rooma Aurelianuse müüriga, millest 18,8 km on säilinud. 272 võitis ta Palmyra kuningriigi valitsejanna Zenobia ja tõi ta vangina Rooma. 274 võitis ta Gallia usurpaatori Tetricus I ja liidendas seega kõik sajandi keskel tekkinud separaatriigid, taastades Rooma keisririigi ühtsuse. Siit tuleneb tema aunimetus restitutor orbis ('maailma taastaja').

Eelnev
Quintillus
Vana-Rooma keiser
270-275
Järgnev
Tacitus