Vikipeedia:Liivakast: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
KatlinTiidu (arutelu | kaastöö)
KatlinTiidu (arutelu | kaastöö)
1. rida: 1. rida:
{{/päis}} <!-- Seda rida mitte eemaldada / üle kirjutada! -->
{{/päis}} <!-- Seda rida mitte eemaldada / üle kirjutada! -->
== Uneparalüüs ==
== Sümptomid ==
(originaalkeeles Steven Universe) Uneparalüüsi peamine sümptom on liikumisvõimetus, mis esineb kui aju on REM-unes. See tekib tavaliselt enne lõplikku uinumist, kui keha uinub enne aju, või kui aju ärkab enne keha. Uneparalüüsi kogedes võib inimene kuulda erinevaid helisi, nagu näiteks sosinad, sisisemist, suminat või staatilisi helisid. Ka erinevaid hääli ning häälitsusi.
(originaalkeeles Steven Universe) Uneparalüüs ehk unehalvatus on olukord, mille korral inimene kas magama jäädes või ärgates on ajutiselt liikumisvõimetu (paralüseeritud) ja ei suuda rääkida, olles samal ajal teadvel. Uneparalüüsi ajal võivad ilmneda hirmutavad nägemused (näiteks keegi on veel toas), millele ei saada halvatuse tõttu füüsiliselt reageerida. Arvatakse, et uneparalüüs tekib häiritud REM-une tõttu, ehk seetõttu, et und nähes on lihastegevus üldiselt välja lülitatud (lihaste atoonia), vältimaks une ajal liigutusi, kuid vahetult enne magama jäämist või ärkamist võib eneseteadlikkus olla veel säilinud või "ärkvel" varem kui tekib täielik kontroll oma keha ja liigutuste üle, mistõttu tajutaksegi ennast halvatuna.
Taoliste sümptomitega kaasnevad tavaliselt ka intensiivsed emotsioonid nagu näiteks hirm ja paanika. Inimesed on kogenud ka voodist väljatõmbamist või lendamist, tuimust ja keha läbivat elektrisähvatusi. Pidev higistamine, lihaste valu, paranoia ning lähenev surmatunne. Mõned inimesed suudavad ka oma silmad avada, kuid teised leiavad, et see on võimatu.
Unehalvatuse kogemusi on dokumenteeritud sajandeid. Erinevate kultuuridega inimestel on tihti sarnased kogemused.
Unehalvatuse pikkus võib varieeruda mõnest sekundist kuni mitme minutini.
Uneparalüüs on lühike ning ei ole eluohtlik, kuid inimene võib seda mäletada kui kummitavat ja õõvastavat kogemust.

Uneparalüüsi üks osasid on hallutsinatsioonid. Näiteks keegi üleloomulik olend, deemon, kes lämmatab või hirmutab inimest, millega kaasneb survetunne rinnus ja hingamisraskused.
Teine hallutsinatsioonide näide hõlmab ähvardavat varjundit, kes siseneb tuppa või varitseb aknast väljas, samal ajal kui inimene on liikumisvõimetu ning ei ole võimeline ka häält tegema.

Hallutsinatsioone on kolme eri tüüpi:
Sissetungija - on kuulda avanevaid uksi, lähenevaid samme, kujud varjudes või üldine ähvartatuse tunne.
Luupainaja - survetunne rinnus, hingamisraskused tundega, et pahatahtlik olend lämmatab, kägistab või seksuaalselt ründab. Inimesed usuvad, et nad surevad.
Vestibulaarne häire - Üldine kehaväline kogemus: tunne nagu pöörleks, kukuks, hõljuks, lendaks.


= SUPER =
= SUPER =

Redaktsioon: 26. november 2019, kell 14:02

Siin joone all saab harjutada Vikipeedia artikli redigeerimist lähteteksti muutmise režiimis. Lihtsalt vajuta ülal lipikule "Muuda lähteteksti" ja pärast redigeerimiskasti all nupule "Avalda muudatused". Siia salvestatud materjal ei kuulu Vikipeedia entsüklopeedilise informatsiooni hulka. Artiklite redigeerimisel leiab abi Vikipeedia abilehtedelt. Tähtsamaid vormindusvõtteid võid vaadata Spikrist.

Kui oled sisse loginud, võid ka luua isikliku liivakasti, selleks klõpsa siia. Isiklikus liivakastis on võimalik redigeerida lisaks lähteteksti režiimile ka Visuaaltoimeti abil. Registreerumata kasutajate liivakastid kustutatakse.


Sümptomid

(originaalkeeles Steven Universe) Uneparalüüsi peamine sümptom on liikumisvõimetus, mis esineb kui aju on REM-unes. See tekib tavaliselt enne lõplikku uinumist, kui keha uinub enne aju, või kui aju ärkab enne keha. Uneparalüüsi kogedes võib inimene kuulda erinevaid helisi, nagu näiteks sosinad, sisisemist, suminat või staatilisi helisid. Ka erinevaid hääli ning häälitsusi. Taoliste sümptomitega kaasnevad tavaliselt ka intensiivsed emotsioonid nagu näiteks hirm ja paanika. Inimesed on kogenud ka voodist väljatõmbamist või lendamist, tuimust ja keha läbivat elektrisähvatusi. Pidev higistamine, lihaste valu, paranoia ning lähenev surmatunne. Mõned inimesed suudavad ka oma silmad avada, kuid teised leiavad, et see on võimatu. Unehalvatuse pikkus võib varieeruda mõnest sekundist kuni mitme minutini.

Uneparalüüsi üks osasid on hallutsinatsioonid. Näiteks keegi üleloomulik olend, deemon, kes lämmatab või hirmutab inimest, millega kaasneb survetunne rinnus ja hingamisraskused. Teine hallutsinatsioonide näide hõlmab ähvardavat varjundit, kes siseneb tuppa või varitseb aknast väljas, samal ajal kui inimene on liikumisvõimetu ning ei ole võimeline ka häält tegema.

Hallutsinatsioone on kolme eri tüüpi: Sissetungija - on kuulda avanevaid uksi, lähenevaid samme, kujud varjudes või üldine ähvartatuse tunne. Luupainaja - survetunne rinnus, hingamisraskused tundega, et pahatahtlik olend lämmatab, kägistab või seksuaalselt ründab. Inimesed usuvad, et nad surevad. Vestibulaarne häire - Üldine kehaväline kogemus: tunne nagu pöörleks, kukuks, hõljuks, lendaks.

SUPER

Sisututvustus

“Steveni universumi” sarja tegevus toimub linnas nimega Beach City. Crystal Gemid elavad seal oma antiikses rannaäärses templis ning nende elu eesmärgiks on kaitsta Maa elanikke koletiste ja muu kurja eest. Crystal Gemid on surematud maagilistega võimetega superkangelased, kes projekteerivad oma olemuse tuumaks olevatest kalliskividest humanoidseid, naissoost kehasid. Nende tiimi liikmed on nimetatud neile võimeid andvate (pool-)vääriskivide järgi: Garnet (eesti k. granaat), Amethyst (eesti k. ametüst), Pearl (eesti k. pärl) ja Steven.

Tasuta kartulid

Peategelane

Steven on puberteedieelikust poiss, pooleldi inimene ja pooleldi Crystal Gem. Ta on pontsakas, oma olemuselt rõõmsameelne, väga aktiivne ja empaatiavõimeline. Ta päris oma nabaaugus asuva kalliskivi emalt, Crystal Gemide kunagiselt juhilt Rose Quartzilt. Rose Quartz ohverdas end selle nimel, et Steven saaks sündida. Järk-järgult avastab Steven oma maagilisi võimed, mille ta päris emalt koos kalliskiviga, ning püüab neid paremini kontrollima õppida. Tema võimeteks on näiteks kilbi ja kaitsva roosa mulli välja manamine oma kalliskivist, aga ka ühtesulamine (ing. k. fusion) ehk erinevate Gem-ide identiteetide ja kehade sulamine ühtseks, uueks ja võimsamaks isikuks.

Olulisemad tegevused

Steven saadab oma päevad mööda koos oma inimesest isa Gregi, sõbra Connie, roosast lõvist lemmikloomaga nimega Lion, teiste Beach City elanike ja Crystal Gemidega. Steveni isal pole maagilisi võimeid, küll aga armastab ja toetab ta oma poega kõigis tema muredes ja seiklustes. Ta elab väikses kaubikus ning töötab autopesulas, kuid ta tõeline kirg on muusika. Aja möödudes on Gregil ka aina suurem mentori roll oma poja arengus. Steven aitab tihti Gemidel missioonidel koletistega võidelda ja maailma päästa, aga talle meeldib nendega ka lihtsalt aega veeta.

Esimese hooaja lõpuks saab Steven teada, et Amethyst, Pearl, Garnet ja Crystal Gemide juht Rose Quartz pärinevad planeedilt nimega Homeworld. Umbes 5000 aastat enne sarja tegevuse algust oli leidnud aset sõda Crystal Gemide ja Homeworldi vahel. Crystal Gemidest mässajaid oli siis veel palju ja nad püüdsid päästa Maad, mida Homeworld hävitada soovis, ning see õnnestus neil, küll aga suurte ohverdustega. Ellu jäidki vaid nemad neli ning nad otsustasid jääda Maa peale elama, et planeeti Homeworldi ja erinevate koletiste eest edasi kaitsta. {Infokast seriaal | nimi = Steveni Universum | pilt = Steven universe - title card.png | peaosades = Zach Callison, Estelle, Michaela Dietz Deedee Magno Hall | hooaegu = 5 | jagusid = 160 | kanal = Cartoon Network | esmalinastus = 21. mai 2013 | autor = Rebecca Sugar | žanr = ulme märul komöödia draama arenguseriaal | tunnusmuusika = “We are the Crystal Gems”, esitajad Zach Callison, Estelle, Michaela Dietz ja Deedee Magno Hall | lõpumuusika = “Love like you”, esitaja Rebecca Sugar | üldhelilooja = Aivi & Surasshu | riik = Ameerika Ühendriigid | keel = inglise }} https://et.wikipedia.org/wiki/Steveni_universum kosmose programm "Raimondi teekond kuule ja tagasi!"