Glüüf: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
 
1. rida: 1. rida:
'''Glüüf''' on [[Kiri (keeleteadus)|kirja]][[märk]], elementaarne graafiline [[sümbol]] kokkulepitud sümbolite hulgas, mida kasutatakse [[lugemine|lugemise]] ja [[kirjutamine|kirjutamise]] kaudu [[tähendus]]e edasiandmiseks. Glüüfid annavad tähendust edasi üheskoos ja sõltuvalt kultuurilisest ja sotsiaalsest kontekstist.
'''Glüüf''' on kirjamärk, elementaarne graafiline [[sümbol]].

==Näiteid==
[[Ladina tähestik]]us ei ole tähe "i" kohal olev täpp omaette glüüf, kuna see ei erista tähendust: "i" on samamoodi mõistetav nii täpiga kui ka ilma. [[Türgi keel]]e tähestikus on aga esindatud mõlemad variandid, kuna need tähistavad erinevaid häälikuid. Selliseid glüüfe ehk hääldust eristavaid lisamärke nimetatakse [[diakriitik]]uteks. Selline lisamärk on glüüf isegi siis, kui see puutub ülejäänud tähega kokku, näiteks kriips poola tähes "Ł".


==Vaata ka==
==Vaata ka==

Viimane redaktsioon: 19. juuli 2019, kell 16:21

Glüüf on kirjamärk, elementaarne graafiline sümbol kokkulepitud sümbolite hulgas, mida kasutatakse lugemise ja kirjutamise kaudu tähenduse edasiandmiseks. Glüüfid annavad tähendust edasi üheskoos ja sõltuvalt kultuurilisest ja sotsiaalsest kontekstist.

Näiteid[muuda | muuda lähteteksti]

Ladina tähestikus ei ole tähe "i" kohal olev täpp omaette glüüf, kuna see ei erista tähendust: "i" on samamoodi mõistetav nii täpiga kui ka ilma. Türgi keele tähestikus on aga esindatud mõlemad variandid, kuna need tähistavad erinevaid häälikuid. Selliseid glüüfe ehk hääldust eristavaid lisamärke nimetatakse diakriitikuteks. Selline lisamärk on glüüf isegi siis, kui see puutub ülejäänud tähega kokku, näiteks kriips poola tähes "Ł".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]