Kontakti lõpetamine: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
PResümee puudub
19. rida: 19. rida:
Praktikute (suhtlemistreenerid) on eespool kirjeldatu põhjal kirjeldanud konkreetseid nõuandeid kontakti lõpetamiseks<ref name=":0" /><ref name=":1" /> :
Praktikute (suhtlemistreenerid) on eespool kirjeldatu põhjal kirjeldanud konkreetseid nõuandeid kontakti lõpetamiseks<ref name=":0" /><ref name=":1" /> :


* Lõpeta kontakt rahulikus tempos. Kui kiirustad, siis teine võib seda tõlgendada hoolimatuse ja mitteaustamisena. Ta võib tunda end ärakasutatuna, seepärast võta aega, et põhjalikult lõpetada.
* Lõpetada kontakt rahulikus tempos. Kui kiirustatakse, siis suhtluspartner võib seda tõlgendada hoolimatuse ja mitteaustamisena. Ta võib tunda end ärakasutatuna, seepärast võtta aega, et põhjalikult lõpetada.
* Mõtle lõpetamise kehakeelele. Märka, kui teine pool annab nihelemise või kellale vaatamisega märku soovist lõpetada. Võid ka ise anda kehakeelega lõpetamisest märku, aga tee seda delikaatselt ja sujuvalt, mitte järsult (nt pilkkontakti sageduse vähenemine, kella vaatamine, tõusmiseks valmistumine vms).
* Mõtelda lõpetamise [[Mittesõnalised suhtlusvahendid|mittesõnalistele märkidele]]. Märgata, kui partner annab nihelemise või kellale vaatamisega märku soovist lõpetada. Võib ka ise anda lõpetamisest märku, tehes seda delikaatselt ja sujuvalt, mitte järsult (nt pilkkontakti sageduse vähenemine, kella vaatamine, tõusmiseks valmistumine vms).
* Kasuta positiivseid fraase, mis annavad märku lõpetamisest, ja samas rõhuta nendega, et see oli tore kohtumine (''Sinuga oli väga hea rääkida… kahjuks pean nüüd otsad kokku tõmbama… Väga hea oli koos olla ja asju arutada… Kell on juba nii palju saanud ja kahjuks on mul aeg minema hakata…'').
* Kasutada positiivseid fraase, mis annavad märku lõpetamisest, ja samas rõhutada nendega, et see oli tore kohtumine (''Sinuga oli väga hea rääkida… kahjuks pean nüüd otsad kokku tõmbama… Väga hea oli koos olla ja asju arutada… Kell on juba nii palju saanud ja kahjuks on mul aeg minema hakata…'').
* Korda üle kohtumise teemal kokku lepitu (nt ''Võtan selle raamatu homme sinu jaoks kaasa'' … ''Kohtume siis esmaspäeval kell 11'').
* Korrata üle kohtumise teemal kokku lepitu (nt ''Võtan selle raamatu homme sinu jaoks kaasa'' … ''Kohtume siis esmaspäeval kell 11'').
* Meenuta kontakteerumise võimalusi (mobiilinumber jms).
* Meenutada kontakteerumise võimalusi (nt mobiilinumber jms).
* Lõpeta kontakt hea sooviga (nt ''Kena päeva! Põnevat reisi! Jõua hästi koju'' jms).
* Lõpetada kontakt hea sooviga (nt ''Kena päeva! Põnevat reisi! Jõua hästi koju'' jms).


== Vaata ka ==
== Vaata ka ==

Redaktsioon: 18. märts 2019, kell 15:54

Kontakti lõpetamine hõlmab vestluspartnerite omavahelise kontakti lõpusignaale, tehakse teemakohaseid kokkuleppeid ja kokkuvõtteid. Kontakti lõpetades keskendutakse omavahelisele suhtele, pööratakse tähelepanu teisele ja väärtustatakse toimunud kontakti.

Psühholoogiline kontakt on kahepoolne akt, mis kätkeb keskendumist suhtluspartnerile ja veendumust, et tema vastab omapoolse keskendumisega.[1]

Järgmise kohtumise emotsionaalse fooni loob (vähemalt alguses) eelmise kohtumise lõpumulje, mida nimetatakse ka lahkumismulje efektiks. Seetõttu võiks kontakti lõpp olla meeldiv, sõbralik ja teisest hooliv.

Positiivne kontakti lõpetamine

Positiivselt mõjuva kontakti lõpetamise 5 osa:

  • kokkuvõte (content summary statement),
  • lõpetamise selgitus (justification),
  • positiivne kommentaar tagasisidena (positive affect statement),
  • järjepidevuse märkimine (continuity),
  • head soovid (well-wishing).[2]

Kui suhtluspartner märkab lõpusignaale, siis vastab ta tavaliselt samasuguste signaalidega.[3][4]

Soovitused kontakti lõpetamiseks

Praktikute (suhtlemistreenerid) on eespool kirjeldatu põhjal kirjeldanud konkreetseid nõuandeid kontakti lõpetamiseks[3][4] :

  • Lõpetada kontakt rahulikus tempos. Kui kiirustatakse, siis suhtluspartner võib seda tõlgendada hoolimatuse ja mitteaustamisena. Ta võib tunda end ärakasutatuna, seepärast võtta aega, et põhjalikult lõpetada.
  • Mõtelda lõpetamise mittesõnalistele märkidele. Märgata, kui partner annab nihelemise või kellale vaatamisega märku soovist lõpetada. Võib ka ise anda lõpetamisest märku, tehes seda delikaatselt ja sujuvalt, mitte järsult (nt pilkkontakti sageduse vähenemine, kella vaatamine, tõusmiseks valmistumine vms).
  • Kasutada positiivseid fraase, mis annavad märku lõpetamisest, ja samas rõhutada nendega, et see oli tore kohtumine (Sinuga oli väga hea rääkida… kahjuks pean nüüd otsad kokku tõmbama… Väga hea oli koos olla ja asju arutada… Kell on juba nii palju saanud ja kahjuks on mul aeg minema hakata…).
  • Korrata üle kohtumise teemal kokku lepitu (nt Võtan selle raamatu homme sinu jaoks kaasaKohtume siis esmaspäeval kell 11).
  • Meenutada kontakteerumise võimalusi (nt mobiilinumber jms).
  • Lõpetada kontakt hea sooviga (nt Kena päeva! Põnevat reisi! Jõua hästi koju jms).

Vaata ka

Viited

  1. Watzlawick, P., Bavelas, J.B., Jackson, D.D. (1967). Pragmatics of Human Communication: A Study of Interactional Patterns, Pathologies and Paradoxes. Norton Co.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  2. Albert, S., Kessler, S. (1978). Ending social encouters. Journal of Experimental Social Psychology, Volume 14, Issue 6, November. Lk 541–553.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: koht sisaldab numbrit (link) CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  3. 3,0 3,1 Jalak, K., Kõiv, K. (2001). Nõu andjast nõustajaks. Self II.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  4. 4,0 4,1 Tamm, J. (2018). Suhtlemistreeningu materjalid – kontaktioskused. Käsikiri.