Erinevus lehekülje "Fakt" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 660 baiti ,  14 aasta eest
resümee puudub
Fakte saab väljendada [[tõde|tõeste]] [[väide]]tega.
 
==Fakt ja loodusteadusloodusteaduses==
 
Käsitledes fakti loodusteaduslikult, on fakti olemasolu ühelt poolt tagatud sellega, et nähtus või asi vastab teooriale ja on selle raames kooskõlaliselt kirjeldatav. Teiselt poolt aga kontrollitakse teooriaid endid sellega, et vaadatakse, kas nad vastavad faktidele. See teeb fakti mõiste loodusteaduse raames problemaatiliseks.
==Faktilisus==
 
[[Uuskantiaanlus]]e raames sai tavaks vastandada fakte ja [[norm]]e. Fakt osutab selle järgi eelkõige millegi tegelikkusele ehk sellele, ''et'' miski on, aga ei ütle, ''mis'' see iseendast on. Faktilisus pole seega piisav inimese elu puudutavate otsuste tegemiseks, sh ühiskonna asjade otsustamiseks, ajaloolise tegelikkuse mõtestamiseks ja [[faktiteadused|faktiteadus]]te metoodika ei kõlba selliste [[väärtus]]i puudutavate valdkondade käsitlemiseks. Nende valdkondade puhul kerkibki fakti asemel põhimõisteks väärtus.
[[Fenomenoloogiline filosoofia|Fenomenoloogilise filosoofia]] raames räägitakse faktilisusest kui inimese elukogemusele vältimatuna antud kogemuse loomusest. Faktilisust tõlgendatakse siin kogemuse eelteoreetilisest iseloomust lähtuvalt.
 
[[Martin Heidegger]] räägib oma peateoses "[[Olemine ja aeg]]" [[inimese olemasolu]] ([[Dasein]]) faktilisusest, millega ta osutab eelkõige inimese surelikkusele, kuid samas on faktilisus seotud olemasolu [[heidetus]]ega kui selle et-olemise vältimatute karakteristikutega laiemalt. Faktilisust tõlgendatakse siin kogemuse eelteoreetilisest iseloomust lähtuvalt.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü