Erinevus lehekülje "Vallisaare vaherahu" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
'''Vallisaare vaherahu''' oli [[Rootsi]] ja [[Moskva tsaaririik|Moskva tsaaririigi]] ([[Venemaa]]) vahel [[1658]]. aastal [[Vallisaare mõis]]as (''Usnowa'') [[Vaivara kihelkond|Vaivara kihelkonnas]] [[Virumaa]]l sõlmitud kokkulepe, millega katkestati osapoolte vaheline sõjategevus kolmeks aastaks.
 
Vallisaare rahu peatas [[1656]].–1658. aasta [[Vene-Rootsi sõda (1656–1658)|Vene-Rootsi sõja]], mille Moskva suurvürstiriiktsaaririik oli alustanud. Vallisaare vaherahuga jäid Venemaale [[Liivimaa]]l vallutatud alad, sealhulgas [[Tartu]].
 
===Läbirääkimistest osavõtnud===
 
Vaherahu sõlmimise Rootsi poolseks komissariks oli Rootsi Riiginõukogu liige, [[Tartu õuekohus|Tartu õuekohtu]] president vabahärra [[Gustaf Bielke]] ja delegatsiooni kuulusid veel [[Bengt Horn]], [[Johan Silfverstierna]] ja [[Filip von Krusenstierna]].<ref>Rootsi Riigiarhiiv: [http://nad.ra.se/archive.aspx?id=97c8bad1-728b-4796-af19-e339bb136112&s=Balder Diplomatica Muscovitica: Kommissarierna vid Valiesar friherre Gustaf Bielke m.fl. Delegationen bestod även av Bengt Horn, Johan Silfverstierna och Filip von Krusenstierna]</ref>, Moskva suurvürstiriikitsaaririiki esindas [[Afanassi Lavrentjevitš Ordin-Naroškin]].
 
===Vaherahu tulemused===
 
Sõlmitud vaherahu tulemusena jäi Moskva suurvürstiriigitsaaririigi valdusse juba hõivatud Eesti- ja Liivimaa linnad, Rootsi valdusesse jäid aga rootsi poolt tagasi vallutatud Ingerimaa, koos [[Nöteburg]]i ja [[Nyen]]iga.
 
Rootsi ja Venemaa vahel taastati kaubandussuhted, mõlemad osapooled vabastasid vangid, kaasaarvatud need, kes olid ära viidud kõige kaugematesse piirkondadesse. Rootsi võttis ka kohustuse mitte toetada Poolat sõjas Venemaa vastu.
 
===Lõpptulemused===
[[1661]]. aastal sõlmitud [[Kärde rahu]] tühistas Vallisaare rahu ja taastas selle eelse [[Stolbovo rahu]]ga määratletud piiri Rootsi kuningriigi ja Moskva suurvürstiriigitsaaririigi vahel.
 
==Viited==

Navigeerimismenüü