Itaallased: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P parandasin skripti abil kriipsud
PResümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Itaallased''' (endanimetus ''italiani'') on romaani rahvas [[Apenniini poolsaar]]el ja selle lähedastel saartel, [[Itaalia]] põhirahvastik. Kõnelevad [[itaalia keel]]t. Kogu maailmas elab hinnanguliselt 75–80 miljonit itaallast. Itaalias elab ligikaudu 56 miljonit itaallast (92,5 % elanikkonnast). Suurim itaallaste rahvusrüm väljaspool Itaaliat elab [[Ameerika Ühendriigid|Ameerika Ühendriikides]], kus neid elab hinnaguliselt 8,5–15 miljonit. Suhteliselt palju itaallasi elab ka [[Argentina]]s (1,35 miljonit).
'''Itaallased''' (endanimetus ''italiani'') on romaani rahvas [[Apenniini poolsaar]]el ja selle lähedastel saartel, [[Itaalia]] põhirahvastik. Kõnelevad [[itaalia keel]]t. Kogu maailmas elab hinnanguliselt 75–80 miljonit itaallast. Itaalias elab ligikaudu 56 miljonit itaallast (92,5% elanikkonnast). Suurim itaallaste rahvusrühm väljaspool Itaaliat asub [[Ameerika Ühendriigid|Ameerika Ühendriikides]], kus neid elab hinnanguliselt 8,5–15 miljonit. Suhteliselt palju itaallasi elab ka [[Argentina]]s (1,35 miljonit).


Itaalased on kujunenud välja [[itaalikud|itaalikute]] hõimudest, kellega segunes [[etruskid|etruske]], [[keldid|kelte]] ja 5.-6. sajandil sissetunginud germaani hõime. Lõuna-Itaalias sulandus itaalaste hulka ka [[kreeklased|kreeklasi]] ja [[araablased|araablasi]]. Kultuurilised erinevused Põhja- ja Lõuna Itaalia asukate vahel on märgatavad. Traditsiooniliselt on levinud katoliiklus. 19. sajandi lõpust alates algas itaallaste väljaränd (esmajoones Ameerika Ühendriikidesse).
Itaallased on kujunenud välja [[itaalikud|itaalikute]] hõimudest, kellega segunes [[etruskid|etruske]], [[keldid|kelte]] ja 5.-6. sajandil sissetunginud germaani hõime. Lõuna-Itaalias sulandus itaallaste hulka ka [[kreeklased|kreeklasi]] ja [[araablased|araablasi]]. Kultuurilised erinevused Põhja- ja Lõuna-Itaalia asukate vahel on märgatavad. Traditsiooniliselt on levinud katoliiklus. 19. sajandi lõpust alates algas itaallaste väljaränd (esmajoones Ameerika Ühendriikidesse).


[[Kategooria:Rahvad]]
[[Kategooria:Rahvad]]

Redaktsioon: 26. aprill 2015, kell 02:31

Itaallased (endanimetus italiani) on romaani rahvas Apenniini poolsaarel ja selle lähedastel saartel, Itaalia põhirahvastik. Kõnelevad itaalia keelt. Kogu maailmas elab hinnanguliselt 75–80 miljonit itaallast. Itaalias elab ligikaudu 56 miljonit itaallast (92,5% elanikkonnast). Suurim itaallaste rahvusrühm väljaspool Itaaliat asub Ameerika Ühendriikides, kus neid elab hinnanguliselt 8,5–15 miljonit. Suhteliselt palju itaallasi elab ka Argentinas (1,35 miljonit).

Itaallased on kujunenud välja itaalikute hõimudest, kellega segunes etruske, kelte ja 5.-6. sajandil sissetunginud germaani hõime. Lõuna-Itaalias sulandus itaallaste hulka ka kreeklasi ja araablasi. Kultuurilised erinevused Põhja- ja Lõuna-Itaalia asukate vahel on märgatavad. Traditsiooniliselt on levinud katoliiklus. 19. sajandi lõpust alates algas itaallaste väljaränd (esmajoones Ameerika Ühendriikidesse).