Erinevus lehekülje "Arutelu:Iseseisvus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
 
 
Kahe mõiste üheks liitmine on tõsine viga. Eraldi artikleid on vaja. Suveräänsus ja iseseisvus ei ole sünonüümid, kuigi neil on nii mõndagi ühist. Eriti ei meeldi lause "Euroopa Liit on andnud alust uue suveräänsusemõiste kujunemiseks, mille puhul enam ei lähtuta riigi võimest omal äranägemisel määrata oma pädevus." Siin on tegemist samasuguse hookuspookusega nagu jutt sellest, et EL on midagi ennenägematut, et see on sui generis. Miskit täiesti uut inimajaloos. Tegelikult on tegemist püüdega puru silma ajada nendele, kes võiksid õnge minna. Orwell, kes ei talunud semantilist vassimist, pöörleb praegu hauas. Jyri 10. august 2009, kell 21:16 (UTC)
----
Enne oli nii:
 
''[[Riik|Riigi]] '''iseseisvus''' ehk '''sõltumatus''' ehk '''suveräänsus''' on riigi võime või omadus ilma sisemiste ja väliste kitsendusteta teatud viisil käituda. Iseseisev riik valitseb ennast ise ega ole kellegi teise valitsemise all. Ta saab ise otsustada oma [[siseasjad|sise-]] ja [[välisasjad]]e üle, nii palju kui [[rahvusvaheline õigus]] seda lubab.
 
''Suveräänsus poliitilise mõistena tähendab [[võim]]u, mille abil on võimalik teisi käsutada ([[ülemvõim]]). Suveräänsus jaguneb sisemiseks ja väliseks. Sisemise suveräänsuse all mõistetakse riigi ülemvõimu siseriigis. Väline suveräänsus ilmneb riigi vahetul ja võrdväärsel suhtlemisel teiste riikidega.
 
''Suveräänne riik määrab ise oma [[subjektiivne õigus|õigus]]te ja [[kohustus]]te ehk [[pädevus]]e mahu.
 
[[Kasutaja:Andres|Andres]] ([[Kasutaja arutelu:Andres|arutelu]]) 21. august 2014, kell 19:33 (EEST)

Navigeerimismenüü