Cesvaine loss: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
[[Pilt:Cesvaine.jpg|pisi|Cesvaine lossi peahoone.]]
'''Cesvaine mõis''' (''Cesvaines pils'') on [[mõis]] [[Läti]]s [[ Cesvaine piirkond| Cesvaine piirkonnas]] [[Cesvaine]]s. [[Saksa keel]]es ''Schloss Seßwegen''.
 
Mõisa[[Mõis]]a mainiti esimest korda [[1399]]. aastal. Esimene loss ehitati Cesvainesse 15. sajandi alguses. Aastal [[1577]] lasi tsaar [[Ivan IV]] lossi ja selle ümbruses olnud asula hävitada. 18. sajandil oli Cesvaine mõis Simon von Zoritsch käes. Aastast [[1815]] kuulus von Wulfide perele.
 
Peahoone ehk '''Cesvaine loss''' pärineb [[1896]]. aastast ja on [[eklektika|eklektiline]]. Kasutatud on [[Tudorid|Tudorite]] ajastu [[Inglismaa]] ja [[renessanss]]ajastu arhitektuurilisi elemente. [[Arhitekt]]id on Hans Grisebach ja August Dinklage. Peahoone on rüüstamistest pääsenud ja vaatamata [[2002]]. aasta tulekahjule on suur osa interjöörist säilinud. Hoone ehituskvaliteet on märkimisväärne. Praegu asub peahoones Cesvaine kool.
 
Kõrvalhoonetest on säilinud tallid, aidad, sepa, aedniku, kavaleride, mõisavalitseja ja metsniku maja. Mõisa juures oli töökoda, kus pruuliti õlut. Lossi ümber on park, mida ehivad keskaegse lossi varemed ja barokne paviljon. Enamik hooneid on rajatud koos lossiga, aga kavaleride maja pärineb 18. sajandi lõpust.
[[Kategooria:Läti mõisad]]
[[Kategooria:Võnnu kreis]]
[[Kategooria:Vidzeme]]
51 504

muudatust

Navigeerimismenüü