Pheidias: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P r2.7.3) (Robot: lisatud simple:Phidias
48. rida: 48. rida:
[[ru:Фидий]]
[[ru:Фидий]]
[[scn:Fidia]]
[[scn:Fidia]]
[[simple:Phidias]]
[[sk:Feidias]]
[[sk:Feidias]]
[[sr:Фидија]]
[[sr:Фидија]]

Redaktsioon: 25. juuni 2012, kell 02:22

Pheidias (ladina keeles: Phidias) 5. sajandi e.m.a. Kreeka klassikalise ajajärgu silmapaistvaim kujur, Myroni ja Polykleitose kaasaegne.

Pheidiase elulooandmed on vaieldavad, pärimuslikud: protsess, mille tema vastu algatasid Ateenas Periklese poliitilised vastased, süüdistades teda Athena kuju jaoks määratud kulla omistamises, seejärel pagendus ning surm Olümpias.

Ta täitis 5. sajandi II kolmandikul muuhulgas Ateena, Delfi ja Olümpia tellimusi. Oma sõbra Periklese ülesandel osales Pheidias Ateena akropoli kavandamises ja ehituse juhtimises. Ta visandas ning osaliselt ka teostas Parthenoni kaunistused (metoobid, friisid, viilud).

Pheidiase teoste hulka kuuluvad akropolile püstitatud peaaegu 17 m kõrgune pronksskulptuur Athena Promachos (kreeka keeles "eestvõitleja"), kulla ja elevandiluuga kaunistatud Athena Parthenos ja Olümpia Zeusi kuju (viimasest annavad ettekujutuse ainult Pausaniase kirjeldus ja kujutised müntidel). Tema Athena Lemnia on tuvastatud tol ajal valmistatud kuju autorikoopia järgi. Mall:Link FA