Erinevus lehekülje "Carl Stumpf" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 1 bait ,  8 aasta eest
P
1869 astus Stumpf katoliku seminari, et õppida preestriks. Aasta hiljem ta lahkus sealt, sügavalt pettunud kiriku dogmaatilisuses. Selle asemel hakkas ta Gottingenis Filosoofia osakonnas instruktoriks. Sealt tutvus ta Wilhelm Weberi ning Gustav Fechneriga ning töötasid koos mitmete psühholoogiliste eksperimentide kallal.
 
1873 sai Stumpf filosoofia professoriks Wurzburgi ülikoolis. Seal halustasalustas ta heli ning tajuuuringutega, avaldades esimese köite oma Tonpsychologie'st 1883. 1878 abiellus ta Hermine Biedermanniga. Aasta hiljem võttis ta vastu koha filosoofia professorina Praha ülikoolis. 1884 alustas ta õpetamist Halle ülikoolis ning 1889 Münheni ülikoolis.
 
1894 jäi Stumpf Berliini ülikooli, kus temast sai Berliini Psühholoogiainstituudi professor, mille varem oli rajanud Hermann Ebbinghaus. Stumpf korraldas instituudi ümber ning asutas oma laboratooriumi, mis sai kuulsaks kogu maal. Sellest instituudist sai põhikonkurent Wilhelm Wundt'i psühholoogialaboratooriumile Leipzigi ülikoolis. Stumpf jäi oma karjääri lõpuni Berliini.
30

muudatust

Navigeerimismenüü

Personaalsed tööriistad

Nimeruumid

Variandid