Erinevus lehekülje "Leena" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 50 baiti ,  10 aasta eest
resümee puudub
P
Laskunud [[Kesk-Jakuutia madalik]]ule, teeb Leena suure looke, voolates põhja; sealjuures suubuvad Leenasse paremalt [[Oljokma]] ja [[Aldani jõgi|Aldan]] ning vasakult [[Njuja]] ja [[Viljui]]. Keskjooksul org laieneb, ulatudes Oljokma suudmes 30 kilomeetrini. [[Jakutsk]]ist allpool voolab Leena laias orus soisel järverohkel madalikul.
 
[[Alamjooks]]ul jõeorg aheneb [[Verhojanski mäestik]]u põhjaosa ning [[Kesk-Siberi kiltmaa]] TšekanovskiTšekanovski seljandiku vahel. Leena suubub [[Laptevite meri|Laptevite merre]], moodustades Venemaa suurima [[Leena jõe delta|delta]] (30 tuhat km²). Umbes 150 deltaharust suurimad on [[Trofimovski haru|Trofimovski]] (70% vooluhulgast), [[OlenjokOlenjoki haru|Olenjoki]]i ja [[Bõkovski haru]] (viimane on 110 km pikk ja laevasõidus tähtsaim).
 
Leena on jääkattes ülemjooksul novembrist maini, alamjooksul oktoobrist juunini. Vastavalt on Leena laevatatav 130–160 päeva aastas. Kevadel tekib jääummistusi, veetase tõuseb keskjooksul 10–15, alamjooksul 18 meetrit. Teistkordne suurvesi saabub suviste vihmade ajal. Laevaliiklus Leenal toimub Ust-Kutist alates. Tähtsaimad sadamad on [[Ust-Kut]], [[Kirensk]], [[Lensk]], [[Oljokminsk]], [[Jakutsk]] ja [[Žigansk]].

Navigeerimismenüü