Fenoolid: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 523 baiti ,  12 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
Terminit '''fenoolid''' kasutatakse igasuguste keemiliste ühendite kohta, milles [[hüdroksüülrühm]] (-OH) on seotud [[aromaatsed ühendid|aromaatse]] tsükliga. Nende lihtsaim esindaja on [[fenool]]. Hüdroksüülrühmade arvu põhjal eristatakse ühe-, kahe- või paljualuselisi fenoole. Benseeni tsüklis metüülrühma sisaldavaid fenoole nimetatakse ''orto''-, ''meta''- ja ''para''-[[kresool]]ideks.
[[Pilt:Phenol chemical structure.svg|right|thumb|]]
'''Fenoolid''' (ka ''hüdroksüareenid'') on [[aromaatsed ühendid]], milles üks või mitu [[benseenituum]]a kuuluvat [[süsinik]]u[[aatom]]it on [[keemiline side|seotud]] [[hüdroksüülrühm]]aga. Lihtsaim fenool on [[fenool]].
 
Fenoole ei klassifitseerita [[alkoholid]]ena, kuna siin OH-rühm ei ole seotud küllastatud süsiniku aatomiga. Fenoolide OH-rühmaga seotud happesus on reeglina piirkonnas alifaatsete [[alkoholid]]e ja [[karboksüülhape]]te vahel. [[Prooton]]i (H<sup>+</sup>) eraldumisel OH-rühmast moodustub '''fenolaatioon''', millele vastavad soolad on '''fenolaadid'''.
Kitsamas mõttes nimetatakse '''fenoolideks''' [[benseen]]i [[derivaat]]e, mille [[molekul]]is üks või mitu [[vesinik]]u[[aatom]]it on asendunud [[hüdroksüülrühm]]aga.
 
Paljude tööstusprotsesside heitveed sisaldavad mürgiseid fenoole, mida ei tohi loodusesse saata. Eesti [[põlevkivi]] termilise töötlemise uttevees sisaldub mitmeid unikaalseid kahealuselisi fenoole, nagu [[resortsinoolid]]. Viimaste kui väärtuslike keemiatoodete eraldamiseks on välja töötatud vastavad tehnoloogiad.
 
Eesti [[põlevkivi]] termilise töötlemise uttevees sisaldub mitmeid unikaalseid kahealuselisi fenoole, nagu [[resortsinoolid]].
 
==Vaata ka==
*[[Fenool]]
*[[Kresool]]
*[[Resortsinoolid]]
 

Navigeerimismenüü