Erinevus lehekülje "Barüonid" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 32 baiti ,  12 aasta eest
P
resümee puudub
P
'''Barüon''' on [[kvark]]idest koosnev [[liitosake]], mille [[barüonlaeng]] on 1 või (antibarüonidel) -1–1. Barüon on [[hadron]] ja koosneb tavaliselt kolmest kvargist. Kõige tuntumad barüonid on [[prooton]] ja [[neutron]], mis on ühtlasi ka ([[nukleonid]]).
 
==Üldist==
Kõik barüonid on fermionid, mis tähendab, et nende spinn on poolearvuline. ning neidNeid kirjeldab [[Fermi-Diracki statistika]]le, mistõttu nad alluvad [[Pauli printsiip|Pauli keeluprintsiibile]].
 
Barüonid (nagu ka [[mesonid]]) on [[hadronid]], mis tähendab, et nad koosnevad [[kvark]]idest. Kuna kvargi [[barüonlaeng]] on 1/3 (ja antikvargi barüonlaeng -1/3), siis vastavalt definitsioonile peab barüon koosnema vähemalt kolmest kvargist. Teoreetiliselt võib olemas olla ka "eksootilisi" barüone, mis koosnevad rohkematest kvarkidest (näiteks neljast kvargist ja ühest antikvargist), kuid selliste osakeste eksisteerimise kohta puuduvad tõendid.
 
[[T -kvark]] tänu oma ülisuurele [[seisumass|massile]] ja ülilühikesele [[eluiga (elementaarosake)|elueale]] barüonide moodustamises ei osale (ei hadroniseeru).
 
==Barüonide liigid==
417

muudatust

Navigeerimismenüü