Eragon (film)

Allikas: Vikipeedia
Eragon
Režissöör Stefen Fangmeier
Produtsent John Davis
Adam Goodman
Gil Netter
Stsenaarium Peter Buchman
Peaosades Edward Speleers Jeremy Irons
Sienna Guillory
 Robert Carlyle
John Malkovich
Garrett Hedlund
Rachel Weisz (hääl)
Muusika Patrick Doyle
Operaator Hugh Johnson
Montaaž Roger Barton
Masahiro Hirakubo
Chris Lebenzon
Filmistuudio Davis Entertainment
Levitaja 20th Century Fox
Esilinastus 14. detsember 2006
Kestus 104 minutes
Riik Ameerika Ühendriigid
Ungari
Suurbritannia
Keel inglise
Eelarve 100 miljonit USD
Piletitulu 249 488 115 USD
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne
movies.ee profiil

"Eragon" on 2006. aasta fantaasia-seiklusfilm, mis põhineb Christoper Paolini samanimelisel romaanil. Pearollis on Edward Speleers, kõrvalosades: Jeremy Irons, Garrett Hedlund, Sienna Guillory, Robert Carlyle, John Malkovich, Djimon Hounsou, Alun Armstrong, Joss Stone ja draakon Saphirale andis hääle Rachel Weisz.

Filmi lavastas nö. päris-režissööri debüüdina Stefen Fangmeier, kes varem oli töötanud filmide "Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events" ja "Master and Commander: The Far Side of the World" visuaalefektide režissöörina. Stsenaariumi kirjutas Peter Buchman, kelle kõige tuntum töö on "Jurassic Park III". Võtted tehti Mafilm Fót Studios Ungaris alates 1. augustist 2005. Visuaal- ja animatsiooniefektid valmistasid Weta Digital ja Industrial Light & Magic.

"Eragon" esilinastus ülemaailmselt 13. detsembrist kuni 15. detsembrini 2006. Levitajaks 20th Century Fox. See sai üheks 2006. aasta halvima arvustusega filmiks (Rotten Tomatoes) ja tulult 31. filmiks USA-s. Filmi DVD- ja Blu-ray-versioon avaldati 20. märtsil 2007. Televisioonis esilinastus film 6. aprillil 2009 Disney XD-s. Film oli näitlejadebüüt soulilauljana Grammy võitnud Joss Stone'ile.

Sünopsis[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka: Eragon

Eragon (Edward Speleers) on 17-aastane farmipoiss (raamatus 15), kes elab väikeses Carvahalli külas väljamõeldud maal Alagaësias. Seal elavad draakonid ja muud väljamõeldud olevused. Jahi käigus leiab poiss suure draakonimuna, millest kasvab sinine draakon Saphira (tegelaskuju hääl Rachel Weisz). Eragon otsustab Saphirat hoida saladuses, kuid paar maagilisi olendeid, Ra'zacid, saadetakse despootliku kuninga Galbatorixi (John Malkovich) käsul otsima Eragoni ja Saphirat. See põhjustab Eragoni oma kodust põgenemise. Naastes leiab ta Ra’zac’ide poolt tapetud onu Garrow (Alun Armstrong). Nii otsustab Eragon alustada teekonda, et neile kätte maksta. Ta õpib maagiat, mõõgavõitlust ja draakonisõitu, et teoks teha oma saatus - kukutada impeerium ja selle kuningas.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Edward Speleers (Eragon)
 2. Jeremy Irons (Brom)
 3. Sienna Guillory (Arya)
 4. Robert Carlyle (Durza)
 5. John Malkovich (Galbatorix)
 6. Garrett Hedlund (Murtagh)
 7. Alun Armstrong (onu Garrow)
 8. Christopher Egan (Roran)
 9. Gary Lewis (Hrothgar)
 10. Djimon Hounsou (Ajihad)
 11. Rachel Weisz (Saphira hääl)
 12. Richard Rifkin (Horst)
 13. Steve Speirs (Sloan)
 14. Joss Stone (Angela)
 15. Michael Mehlmann (külaelanik)
 16. Tamás Deák (külaelanik)
 17. Máté Haumann (seersant)
 18. Andrea Fazekas (Horsti naine)
 19. Caroline Chikezie (Nasuada)
 20. Ágnes Bánfalvy (Vardjast naine)
 21. Pál Makrai (Vardjate valvur)
 22. Spencer Wilding (Razac)
 23. Gábor Hortobágyi (Razac)

Produktsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Arendus[muuda | muuda lähteteksti]

Plaan valmistada Christopher Paolini bestselleril põhinev film sai avalikuks veebruaris 2004. 20th Century Fox omandas "Eragoni" filmiõigused. Peter Buchman kirjutas stsenaariumi. Buchman - fantaasia ja ulme kirjanduse ja filmide fänn, ütles, et oli üllatunud kirjandusteose autori varaküpsuse üle ning imetles tema meisterlikkust tegelaste ja tegevustiku kirjutamisel ning tema võimekust luua mitu nii erinevat maailma.

Osatäitjate valimine[muuda | muuda lähteteksti]

Edward Speleers valiti peaossa ülemaailmse castingu leiuna. “Ed tuli sisse (castingule) ja me kõik lihtsalt vaatasime teda ning jõudsime järeldusele, et “see on Eragon, see on kutt raamatust!” ", sõnas režissöör Stefen Fangmeier. 15. juulil 2005 teatas 20th Century Fox ametlikus pressiteates, et Speeler allkirjastas lepingu. Järgmiste kuude jooksul andsid Jeremy Irons, John Malkovich, Chris Egan ja Djimon Hounsou nõusoleku “Eragonis” rolli täita. Paolini, originaalteose autor, avaldas soovi saada filmis cameo roll - täpsemalt, sõdalane, kes jääb ilma peata Farthen Dûri lahingus. Kuid leping jäi katki, kuna kirjanik oli oma raamatuga Euroopas tuuril.

Jeremy Irons, kes rõõmustas võimaluse üle ennast uuesti nooremale auditooriumile tutvustada, võttis rolli vastu, kuigi eelmine ulmefilm, kus ta kaasa tegi, "Dungeons & Dragons" oli ebaõnnestunud ning ta avaldas lootust, et “Eragonist” saab paremini korraldatud film.

Võtteperiood[muuda | muuda lähteteksti]

Augustis 2005 alustas Fox filmimist eri paigus Ungaris ja Slovakkias, sealhulgas:

Võtted lõppesid kuu hiljem septembris ning pärast seda algas filmi postproduktsiooni etapp, koos Industrial Light and Magic luues filmi "CGI".

Selle üle, kas lisada draakon Saphira tavalistele tiibadele suled, käis pikk debatt, mis lõppes alles hilisemas produktsiooni faasis. Stuudiot inspireerisid inglite tiivad ulmefilmis "X-Men: The Last Stand" (Inglite tiivad). Lisaks otsustati, et oleks realistlikum, kui Saphira värvid paistaksid pigem tagasihoidlikud kui eredad.

Soundtrack[muuda | muuda lähteteksti]

Filmi soundtracki kirjutas Patrick Doyle, kelle loodud on ka 2005. aasta filmi "Harry Potter ja Tulepeeker" muusika. Avril Lavigne salvestas filmi tunnusloo, pannes pealkirjaks "Keep Holding On", mida võib kuulda tiitrite taustal. Lugu avaldati singlina 2006 (ja ilmus ka hiljem loona tema 2007. aasta albumil "The Best Damn Thing"). Lugu tõusis edetabelis Billboard Hot 100 singlite tabelis 17. kohale.

Lugude nimekiri
 1. "Eragon"
 2. "Roran Leaves"
 3. "Saphira's First Flight"
 4. "Ra'zac"
 5. "Burning Farm"
 6. "Fortune Teller"
 7. "If You Were Flying"
 8. "Brom's Story"
 9. "Durza"
 10. "Passing the Flame"
 11. "Battle for Varden"
 12. "Together"
 13. "Saphira Returns"
 14. "Legend of Eragon"
 15. "Keep Holding On" - Avril Lavigne
 16. "Once in Every Lifetime" - Jem

Arvutimäng[muuda | muuda lähteteksti]

Arvutimäng põhines filmi sündmustikul ja avaldati Stormfront Studios ja Amaze Entertainment poolt novembris 2006.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]