Mine sisu juurde

Enya

Allikas: Vikipeedia
Enya
Sünninimi Eithne Patricia Ní Bhraonáin
Sündinud 17. mai 1961 (63-aastane)
Gaoth Dobhair, Donegali krahvkond, Iirimaa
Stiilid New Age
Elukutse laulja, instrumentalist, helilooja, produtsent
Tegev 1982-
Plaadifirma Warner Bros. Records
Seotud esitajad Clannad, Moya Brennan, Brídín Brennan
Veebileht www.enya.com

Eithne Ní Bhraonáin, artistinimega Enya, (sündinud 17. mai 1961) on Iiri laulja ja helilooja.

Ta on seni kõigi aegade edukaim iiri naisartist ning populaarsuselt maailmas jääb ta alla vaid iiri bändile U2. Teda kutsutakse tema muusikastiili järgi New Age'i kuningannaks. Enya muusikat iseloomustab tehnoloogia ja rütmi segu, kus kõlavad mitmetahulised vokaalid ning lenduv kõla loob erilise aura.

Enya pärineb väikesest Gweedore külast Iirimaa loodeosas Donegali krahvkonnas. Ta on kuues pere üheksast lapsest. Kogu pere oli väga musikaalne ning nad moodustasid pereansambli Clannad. Kui ansambli ja nende manageri Nicky Ryani vahel tekkis 1982. aastal lõhe, kolis Enya elama Dublinisse Ryanite juurde, et alustada omaenda muusikukarjääri. Algul kirjutas ta instrumentaalmuusikat dokumentaalfilmidele, millest esimene oli 1985. aasta David Puttnami film "The Frog Prince". 1986. aastal hakkas BBC tegema kuueosalist keldi kultuuri tutvustavat saatesarja, mille muusika paluti kirjutada Enyal. Film "The Celts" valmis 1987. aastal ning selle muusikalisest materjalist otsustas Warner Music UK eesotsas produtsent Rob Dickinsiga välja anda ka heliplaadi, mis ilmuski samal aastal. Enya elas endiselt koos Nicky Ryani, tema poeedist naise Roma Ryani ja nende tütardega. Roma Ryan on ka enamiku Enya laulude tekstide autor kuni siiani.

Enya suur edu algas 1988. aastal ilmunud albumiga "Watermark". Tema esimene singel oli "Orinoco Flow". Sellest albumist sai tema kuulsus alguse. 1991. aastal album "Shepherd Moons", mis püsis USA albumite edetabelis 199 nädalat, püstitades omanäolise rekordi (see teeb ju kokku üle kolme aasta järjest edetabelis püsimist). Sellelt plaadilt pärineb ka tema seni üks edukamaid singleid "Carribean Blue". Kogu Enya muusika on tõeline kergelt kuulajatele peale minev new age, kuid siin ei puudu klassika ja isegi lausa koraalid ning muidugi vapustavalt head laulusõnad.

Enya ostis endale lossi Killineys Dublinist lõunas ja tal on elamine ka Londonis. 1995. aastal andis Enya välja oma neljanda stuudioalbumi "The Memory Of Trees".

Enya viimane album "A Day Without Rain" ilmus 21. novembril 2000 ning seda on müüdud üle 15 miljoni eksemplari. Plaadi singel "Only Time" tõusis eriti populaarseks pärast 11. septembri rünnakut New Yorgile. "Only Time" on ilus aeglane valsirütmis Enyale omase stiiliga lugu. See voogab algusest lõpuni vaikse süntesaatorisaate ja taustakooriga. Viimane Enya singel "May It Be", mis pärineb menufilmist "Sõrmuste Isand", kandideerib aga ühe nimekaima tänapäeva tõsisema muusika auhinnale The Academy Awardsil.

14. jaanuaril 2002 ilmus Enya singel "May It Be" filmist "The Lord Of The Rings" ("Sõrmuste isand").

Enya fännide rõõmuks anti 18. novembril 2002 välja kena plaadikogumik, neljast CD-st koosnev karbike "Only Time: The Collection". Kokku sisaldab see 49 lugu ning lisaks boonusvideo keldikeelsest jõululoost "Silent Night". Siin kõlavad kõik lauljatari parimad lood nagu "Caribbean Blue", "Exile", "Orinoco Flow (Sail Away)", "Book Of Days", "Anywhere Is" ja "Only Time". Lisaks pakutakse kuulata ka seni avaldamata materjali. Plaadiga on kaasas 48-leheküljeline raamatuke koos tutvustava jutuga Roma Ryanilt, Enya diskograafia ülevaade ning ilusad fotod lauljatarist. Plaat on üsna rariteetne ning seda valmistati kõigest 200 000 eksemplari.

21. novembril 2005 ilmus Enya viies stuudioplaat, "Amarantine". 12-loolise albumi avasingliks on nimilugu, mis tähendab tõlkes igikestvust. Veel on albumi huvitavamad lood jaapanikeelne "Sumiregusa (Wild Violet)" ning kolm lugu laulusõnade autori Roma Ryani loodud uues keeles Loxian. Enya ütles uut albumit tutvustaval pressikonverentsil, et kolm laulu "Water Shows the Hidden Heart", "Less Than a Pearl" ja "The River Sings" ei kõlanud inglise, gaeli ega ka ladina keeles kuigi hästi ning see asjaolu aitas kaasa loxiani keele sünnile. Ta lisas, et on ka varem laulnud väljamõeldud keeles. 2001. aastal valminud filmi "Sõrmuste isand: Sõrmuse Vennaskond" taustamuusikale kirjutatud sõnad ei kõlanud inglise keeles hästi ja ka selle jaoks kasutati Tolkieni väljamõeldud haldjakeelt. Albumil "Amarantine" liuglevad meloodiad rahulikus ja kaunis meeleolus, mida Enyalt oodataksegi.

Iiri rikaste edetabelis 78. kohta jagav täht (vara väärtusega 15,6 miljardit krooni) on fännide tõttu kannatanud. 1996 lõi 31-aastane itaallane, kes oli Enya pärast Dublinisse kolinud, end tema vanemate kõrtsi ees mitu korda noaga.

Enya on saanud 4 Grammy auhinda. Tema laul "May It Be" on pälvinud Kuldgloobuse ja Oscari nominatsiooni.

Tema järgi on nime saanud asteroid 6433 Enya.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]