Elektrikilp

Allikas: Vikipeedia
Elektrikilp

Hoone elektrijaotuskeskus ehk elektrikilp on elektrikaitseseadmete (kaitseaparaatide), elektrikontrollseadmete, elektrisignalisatsiooniseadmete, elektrimõõtmisseadmete ning elektri jaotamisseadmete paiknemispaigaldis.

Eesmärk[muuda | redigeeri lähteteksti]

Korterelamu peakilbi näidisskeem
JK - jaotuskapp
LK - liitumiskilp
PK - peakilp

Teostamise variandid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kilbikapi hooldus

Kilbikapp[muuda | redigeeri lähteteksti]

On sektsioonidega kapp, mis jaotab elektri tarbijatele ning elektripaigaldistele. Seal paiknevad mõõtmisseadmed, jaotamisseadmed ning kontrollseadmed. Kilbikapi parameetrid sõltuvad projektist või tellijale vajalikust ning hoone-, juhistiku- ja alajaama võimsuse võimalusest.

Moodulkapp[muuda | redigeeri lähteteksti]

Moodulkapi täismontaaž.
Heaks tooniks tajutakse, kui kilp algab sobiva nimivooluga koormuselülitist, kõik kilbiapparaatid saavad toide ülevalt ja väljaminevated liinid lahkuvad kilbi altpoolt; ning kilbis puudub nn "juhtmetest nuudlid".

On jaotamiskapp, mida kasutatakse elektri jaostamiseks gruppide vahel (nt. korruste kilbid korterite vahel). Moodulkapid koosnevad põhiosast (kus tavaliselt asub DIN-liist) ja plastmasskorpusest, mis kaitseb pingestatu osi puutumise eest. Moodulkapid ei vaja eriruumi ega riku interjööri. Moodulkapid võivad olla erineva isolatsiooni kaitseastega - kuivruumides kasutamiseks (IP20) ning niisketes ruumides kasutamiseks (IP44 ja kõrgem).

Saadavus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mõnel juhul on vaja piirata juurdepääsu kilbile (nt. kui seal on arvesti, siis tuleb seda kaitsta võimaliku energiavarguse eest). Selleks kasutatakse plomme või erilukke, mis võimaldavad juurdepääsu ainult hooldusfirma spetsialistidele.

Ohutustehnika[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Kilbis võivad olla paljastatud metallosad, seetõttu soovitatakse rangelt enne tööde alustamist elekter ning kilbi toide välja lülitada.
  • Kui kilbile juurdepääs on lukustatud, siis ei ole soovitav seda avada jõuga; mõningatel juhtudel on juurdepääs kilbile lubatud ainult vastava kvalifikatsiooniga spetsialistidele (kui tegemist on kõrgepingega).