Elektrikilp

Allikas: Vikipeedia
Elektrikilp

Hoone elektrijaotuskeskus ehk elektrikilp on elektrikaitseseadmete (kaitseaparaatide), elektrijuhtseadmete, elektrisignalisatsiooniseadmete, elektrimõõtmisseadmete ja elektriaotusseadmete paiknemispaigaldis.

Eesmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Korterelamu peakilbi näidisskeem
JK – jaotuskapp
LK – liitumiskilp
PK – peakilp

Teostamise variandid[muuda | muuda lähteteksti]

Kilbikapi hooldus

Kilbikapp[muuda | muuda lähteteksti]

Kilbikapp on sektsioonidega kapp, mis jaotab elektri tarbijatele ja elektripaigaldistele. Seal paiknevad mõõtmisseadmed, jaotusseadmed ja juhtseadmed. Kilbikapi parameetrid sõltuvad projektist või tellijale vajalikust ning hoone-, juhistiku- ja alajaama võimsuse võimalusest.

Moodulkapp[muuda | muuda lähteteksti]

Moodulkapi täismontaaž.
Heaks tooniks tajutakse, kui kilp algab sobiva nimivooluga koormuselülitist, kõik kilbiapparaatid saavad toide ülevalt ja väljaminevated liinid lahkuvad kilbi altpoolt; ning kilbis puudub nn "juhtmetest nuudlid".

Moodulkapp on jaotuskapp, mida kasutatakse elektri jaotamiseks gruppide vahel (nt korruste kilbid korterite vahel). Moodulkapid koosnevad põhiosast (kus tavaliselt asub DIN-liist) ja plastkorpusest, mis kaitseb pingestatu osi puutumise eest. Moodulkapid ei vaja eriruumi ega riku interjööri. Moodulkapid võivad olla erineva isolatsiooni kaitseastega – kasutamiseks kuivruumides (IP20) või niisketes ruumides (IP44 ja suurem).

Saadavus[muuda | muuda lähteteksti]

Mõnel juhul on vaja piirata juurdepääsu kilbile (näiteks kui seal on arvesti, siis tuleb seda kaitsta võimaliku energiavarguse eest). Selleks kasutatakse plomme või erilukke, mis võimaldavad juurdepääsu ainult hooldusfirma spetsialistidele.

Ohutustehnika[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kilbis võivad olla paljastatud metallosad, seetõttu soovitatakse rangelt enne tööde alustamist elekter ja kilbi toide välja lülitada.
  • Kui kilbile juurdepääs on lukustatud, siis ei ole soovitav seda avada jõuga; mõnel juhul on juurdepääs kilbile lubatud ainult vastava kvalifikatsiooniga spetsialistidele (kui tegemist on kõrgepingega).