Eesti NSV lipp

Allikas: Vikipeedia

Eesti NSV lipp oli NSV Liidu haldusüksuse Eesti NSV lipp.

Eesti NSV lipp kinnitati Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi poolt ja võeti kasutusele 6. veebruaril 1953. aastal, lipu kavandi kujundas Paul Luhtein.

Lipu proportsioonid on 1:2. Lipul on kujutatud valgeharjalisi merelaineid. Et eristada teda Läti NSV lipust, millel on kujutaud Daugava laineid-voogusid, on laineharjad teravad ning lainete osa tõstetud kõrgemale nii, et lipu alaserv on punane.

Algusest peale erines lipu tagakülg esiküljest selle poolest, et seal polnud sirpi ega vasarat. Ametlikult seadustati see siiski alles NSV Liidu konstitutsiooniga 7. oktoobril 1977. Seaduse puudumisel oli varem tehtud ka selliseid lippe, millel tagaküljelgi oli sirp ja vasar, ning kuna ebaõigeid lippe ei korjatud käibelt ära, võis kuni nõukogude aja lõpuni kohata lippe, millel mõlemal pool oli sirp ja vasar.

Enne seda "lainelippu" oli kasutusel punane lipp kuldse sirbi ja vasaraga ülemises vasakpoolses nurgas. Sirbi ja vasara kohal olid seriifideta kuldsed tähed "ENSV".

Vend Vahindra Pan-Baltoonia lipp[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti NSV ja Läti NSV lipp langevad oma kujunduselt hämmastavalt kokku ainsa eestlasest budismi pühaku vend Vahindra unistuse, teokraatliku ilmariigi Pan-Baltoonia (Eesti, Läti, Leedu, osa Vene piirialadest) riigilipu kavandiga:

"Oranži kanga vasakus ülemises nurgas on vapi kujutis. Allpool - Buddha õpetuse sünnipaiga Himaalaja lumised harjad, mägede jalamil aga Läänemere sinised lained" (Gennadi Gerodnik, Vend Vahindra, Eesti Raamat, Tallinn 1973).

Pole teada, kas tegemist on lihtsa kokkulangevusega või Paul Luhteina ja tema Läti kolleegi peenikese huumoriga.

Seotud arhivaale Eesti Riigiarhiivis[muuda | muuda lähteteksti]

  • ERA.R-3.3.43. Seadlus Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi riigilipu kuju kinnitamise kohta.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]