Eesti Laevajuhtide Liit

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Laevajuhtide Liit (lühend ELJL) on Eesti mittetulundusühing, mis koondab Eesti laevajuhte. Ehkki ELJL ühendab sarnase elukutsega isikuid, pole tegemist ametiühingu, vaid kutseorganisatsiooniga. See on Eesti suurim laevaohvitsere ühendav kutseorganisatsioon, millel on üle 200 liikme. Kõik ELJL-i liikmed omavad laevajuhi kutset või omandavad seda, see tähendab, et liikmeskonda kuulub nii kapteneid, tüürimehi kui ka (üli)õpilasi. Kuigi märkimisväärse osa ELJL-i liikmeskonnast moodustavad tegevmeremehed, on paljud liikmed otsustanud jätkata oma karjääri ka kaldasektori eri valdkondades. Liikmeskonna mitmekesisus on seejuures ELJL-i üheks suurimaks väärtuseks.

Missioon[muuda | muuda lähteteksti]

  • aidata kaasa merenduse arengule Eesti Vabariigis
  • Liidu liikmeskonna abistamine ja nõustamine kutseoskuste arendamisel ja erialaste teadmiste tõstmisel
  • Liidu liikmete kutsealaste, majanduslike ja sotsiaalsete huvide ja õiguste kaitsmine tööandjate, riigi- ja majandusorganite ees
  • Liidu liikmete juriidiline nõustamine
  • laevajuhi ameti propageerimine ja teadvustamine üldsusele
  • kontaktide otsimine ja koostöö rahvusvahelisel tasemel

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

Idee taolise organisatsiooni moodustamiseks sündis ühe Eesti Mereakadeemia vilistlaste sõpruskonna koosviibimisel. Neid julgustas asjaolu, et esimese iseseisvusperioodi ajal oli tegutsenud sarnane organisatsioon, mida nimetati tollal Eesti Laevajuhatajate Seltsiks. Umbes 2008. aasta augustis alustasid mitmed ühiste eesmärkidega laevajuhid ametliku organisatsiooni loomisega. Asutamisprotsess kätkes endas pikki arutelusid ja mitmeid koosolekuid, täitmaks mittetulundusühinguid puudutavate õigusaktide nõudeid ning koostamaks liidu põhikirja.

29. septembril 2008 toimunud asutamiskoosolekul valiti ELJL-i esimene juhatus ja kinnitati põhikiri. Juhatuse esimeseks esimeheks sai Janno Laende ning juhatuse liikmeteks valiti Andrus Saulep, Raido Ruse, Janek Lember ja Marek Kotsulim. 25. novembril 2008 kanti ELJL mittetulundusühinguna registrisse.