Edna St. Vincent Millay

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Edna St. Vincent Millay, Carl van Vechteni foto aastast 1933

Edna St. Vincent Millay (22. veebruar 189219. oktoober 1950) oli Ameerika luuletaja ja näitekirjanik, esimene Pulitzeri preemia saanud naine. Ta elas ebaregulaarset boheemlaslikku elu ning tal oli mitmeid armusuhteid nii meeste kui naistega. Oma proosatöödes kasutas ta pseudonüümi Nancy Boyd.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Millay sündis põetaja Cora Lounella (neiupõlvenimega Buzzelle) ja Henry Tollman Millay, kes oli kooliõpetaja, peres. Edna keskmine nimi tuleneb New Yorgi St. Vincenti haiglast, kus Edna onu elu päästeti vahetult enne Edna sündi.

Aastal 1904 lahutas Cora end Edna isast ning kaotas seeläbi kogu oma rahalised ressursid. Cora ja tema kolm tütart: Edna, Norma ja Kathleen rändasid linnast linna, saades abi sõpradelt ja sugulastelt. Ehkki Cora oli vaene, oli tal mitmeid klassikalisse kirjandusse kuuluvaid teosed, kuhu kuulusid muu hulgas William Shakespeare'i ja John Miltoni teosed. Cora luges neid teoseid alati oma lastele.

Lõpuks jäädi pidama Camdeni linnas Maine'i osariigis. Väike maja, kus elama asuti, kuulus Cora asisele tädile. Seal kirjutas Edna oma esimesed luuletused, mis hiljem tõid talle ka kuulsuse.