Edi Rama

Allikas: Vikipeedia
Edi Rama
Edi Rama
Edi Rama, 2014.
Albaania peaminister
Ametis
Ametisse asumise aeg
15. september 2013
Eelnev Sali Berisha
Albaania välisminister
Ametiaeg
21. jaanuar 2019 – 31. detsember 2020
Eelnev Ditmir Bushati
Järgnev Olta Xhaçka
Tirana linnapea
Ametiaeg
11. oktoober 2000 – 25. juuli 2011
Eelnev Albert Brojka
Järgnev Lulzim Basha
Isikuandmed
Sünniaeg 4. juuli 1964
Tirana, Albaania
Erakond Partia Socialiste e Shqipërisë

Edi Rama (sünninimi Edvin Kristaq Rama; sündinud 4. juulil 1964 Tiranas) on Albaania poliitik ja kunstnik, alates 10. septembrist 2013 Albaania peaminister.

Ta oli Tirana linnapea alates oktoobrist 2000 kuni 2011. aastani.

Edi Rama on lõpetanud Tirana Kunstide Akadeemia ning olnud Albaania kultuuri-, noorsoo- ja spordiminister (19982000). Ta on elanud ja töötanud kunstnikuna Pariisis.

Rama viibis kord Tiranas, kord Pariisis, ning kritiseeris valitsevat režiimi. 1997. aastal peksid Sali Berisha julgeolekupolitsei agendid Rama tema oma maja ees peaaegu surnuks. Pärast pikka paranemist otsustas Rama jääda Pariisi elama.

1998. aastal tuli ta isa (Enver Hoxha aegse ametliku skulptori) matustele ning võttis Fatos Nano ettepanekul vastu kultuuriministri koha.

Edi Rama kandideeris linnapeaks sõltumatu kandidaadina Sotsialistliku Partei toetusel ja sai 54% häältest. Veidi aega pärast valimisi, 9. novembril 2000 tulistas tundmatu isik tema maja. Rama jäi terveks.

12. oktoobril 2003 valiti ta esialgsete teadete kohaselt 58-protsendise häälte arvuga linnapeaks tagasi.

Linnapeana on ta ellu viinud palju radikaalseid ideid, et linna paremaks teha. Ta ei karda oma arvamust välja öelda, mistõttu on tal olnud ägedaid vaidlusi teiste linnametnike ja -elanikega.

Kuigi Ramat on süüdistatud korruptsioonis ja saamatuses rahaasjades, tunnustatakse tema julget stiili ja samme linna välimuse kordategemisel. Tema projekt "Tagasi identiteedi juurde" puhastas linna paljudest linna maadele (näiteks parkidesse ja Lana oja kaldapealsetele) ebaseaduslikult ehitatud hoonetest ja kioskitest. Alates aastast 2000 rajati koostöös ÜRO Arenguprogrammiga projekti "Puhtaks ja roheliseks" raames 96 700 ruutmeetrit haljasalasid ja parke ning istutati ligikaudu 1800 puud. Need tööd on leevendanud ka tööpuudust. Samuti laskis Rama paljud vanad majad niinimetatud Edi Rama värvidega (väga ere kollane, roheline ja lilla) üle värvida.

Rama on tegelnud ka Lana jõe saastumisest tingitud keskkonnaprobleemidega.

Edi Rama juhib Albaania linnapeade assotsiatsiooni. Ta ei tegele enam kunstiga, kuid nimetab linnapeaks olemist kunstiks.

2005. aastal valiti Edi Rama Albaania Sotsialistliku Partei esimeheks.

Näitused[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2002 ÜRO Arenguprogrammi vaesuse väljajuurimise auhind

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Sali Berisha
Albaania peaminister
Alates 2013. aastast
Järgnev
Võimul