Pulsita elektriline aktiivsus

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Ebaefektiivne süstol)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Pulsita elektriline aktiivsus (PEA) ehk ebaefektiivne süstol (ES) ehk elektromehaaniline dissonants (EMD) on vereringeseiskuse vorm, mille puhul on säilinud südamelihase ehk müokardi elektriline aktiivsus. Süda saadab endiselt elektriimpulsse välja, kuid südamelihas pole enam võimeline lööke sooritama.

Põhjused[muuda | muuda lähteteksti]

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Crystal Clear app virusblue.pngSiin tutvustatakse ravimit või ravimeetodit, kuid kirjutatu pole arstlik nõuanne ning see ei asenda arsti konsultatsiooni. Vikipeedia ei vastuta iseravimise tagajärgede eest.

Kuna pulsita elektriline aktiivsus toob kaasa vereringe- ja hingamisseiskuse (kliinilise surma), vajab see kohe käsitlemist (hapnikupuuduse tõttu hakkavad pöördumatud ajukahjustused tavaliselt tekkima 3.–6. minutil, elustamise või madalate temperatuuride korral saabuvad ajukahjustused hiljem).[2] Raviks on südamemassaaž ja kunstlik hingamine. Põhiravim on adrenaliin, mida süstitakse veeni 1 mg suuruste annustena iga 2–5 minuti järel. Kui sagedus on vähem kui 60 impulssi minutis, süstitakse ka atropiini (3 mg). Vere atsidoosi vähendamiseks on näidustatud soodalahuse kasutamine, mida olenevalt patsiendi kaalust manustatakse umbkaudu 125 ml.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]