Mine sisu juurde

E-Eesti

Allikas: Vikipeedia

E-Eesti (ka e-Eesti, inglise keeles e-Estonia) on Eesti valitsuse juhitav liikumine, mis keskendub Eesti infotehnoloogia ja Eesti kui e-riigi arengule, millega kaasneb ka Eesti kodanikele elektroonsete teenuste (e-teenuste) võimaldamine. "Tugev e-Eesti kuvand on oluline selleks, et toetada meie IKT-sektorit uute klientide ja investorite leidmisel ning oma toodete eksportimisel. Samuti kinnitab hästitoimiva digitaristu maine rahvusvahelisel tasandil Eesti kuvandit atraktiivse ärikeskkonnana."[1]

Eesti kodanike jaoks tähistabki mõiste "e-Eesti" mugavat ja aega kokku hoidvat moodust riigiga suhtlemiseks. Kodanike jaoks on loodud riigiportaal eesti.ee, kust saab vaadata oma isiklikku infot, kasutada e‑teenuseid ja näha riigi saadetud teateid.

Eesti diginõunik Marten Kaevats on sõnastanud [2]7 põhjust, mille poolest e-Eesti saavutused maailmas silma paistavad:

  1. Lapsevanemad saavad lapse sünni korral e-valitsuselt kirja, kus selgitatakse neile ette nähtud soodustusi ja toetusi.
  2. Lasteaiakoha vabanemisest antakse samuti e-kirjaga teada, lasteaiakohtade järjekord korraldatakse automaatselt.
  3. Tuludeklaratsiooni ja maksutagastuse avalduse saab teha 18 sekundiga.
  4. Meil on ID kaart ja Mobiil-ID, millega saab sisse logida riigiportaalidesse ja vaadata nii enda kohta käivat infot kui teha vajalikke registritoiminguid auto ostmisest firma loomiseni.
  5. Oma ettevõtte saab asutada vaid 18 minutiga.
  6. Kõik riigi ja omavalitsuste standardprotseduurid on viidud digitaalseks ja salvestatakse digitaalselt.
  7. Me saame elektrooniliselt valida parlamenti ja kohaliku omavalitsuse kandidaate ükskõik kust kohast maailmas e-hääletusega kas Mobiil-ID või ID-kaardi abil.

E-Eesti on loonud või toetanud järgmiste e-teenusete loomist: e-valitsus, e-valimised, e-Kool, e-tervis, e-pangandus, e-pilet, e-politsei jne.

E-Eesti juhtivorgan oli e-Eesti Nõukogu, mis tegutses Riigikantselei strateegibüroo juures. E-Eesti nõukogu moodustati 2014. aastal senise Infoühiskonna nõukogu (varasema nimega Informaatika nõukogu) asemele ning lõpetas oma tegevuse aprillis 2021. Nõukogu esimees oli Eesti Vabariigi peaminister ning aseesimees ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister.

E-Eesti Esitluskeskus

[muuda | muuda lähteteksti]

e-Eesti Esitluskeskus on rahvusvaheline kompetentsi- ja infokeskus avaliku sektori kõrgeima taseme otsustajatele ja poliitikakujundajatele. Keskuse igapäevaste külastajate hulka kuuluvad lisaks avaliku sektori külastajatele ka ettevõtjad, investorid, akadeemikud ja ajakirjanikud üle maailma. Esitluskeskuses eksponeeritakse erinevaid e-Eesti ja Eesti IT-ettevõtete innovaatilisi lahendusi. Esitluskeskuse eesmärk on innustada globaalseid poliitilisi liidreid, investoreid ja rahvusvahelist meediat meie digiloo kogemuse põhjal.[1]

e-Eesti Esitluskeskuses kasututavad infolehed, presentatsioonid ja videod on kõigile vabalt kättesaadavad.

  1. 1,0 1,1 e-Estonia Briefing Centre. "Meie digiühiskonna loomise lugu". Vaadatud 14.12.2020.[alaline kõdulink]
  2. Fujitsu. "Exploring successful Digital Government Innovation - Fujitsu Forum 2018". Vaadatud 14.12.2020.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]