Dumping

Allikas: Vikipeedia

Dumping ehk hõlvemüük ehk hõivemüük (ka damping; inglise dumping) on kauba eksport alla omahinna või koduhinnast madalama hinnaga, et vabaneda konkurentidest ja laiendada turgu.

Selliste toodete ekspordimaht on tavaliselt märkimisväärne ja seab ohtu importiva riigi tootjate materiaalse jätkusuutlikuse. Dumping tähendab kõnekeeles ka kaubast vabanemist ükskõik kui madala hinnaga. [1]

Dumpingu tavaline definitsioon on välisturul sama kauba eest madalama hinna küsimine kui eksportija kodumaisel turul. Sellele viidatakse kui tavapärase kaubandustegevuse käigus samal kaubanduslikul tasandil alla „normaalväärtuse“ müümisele[2]. Maailma Kaubandusorganisatsiooni (inglise keeles World Trade Organization, WTO) asutamislepingus on dumping hukkamõistetud (kuid mitte keelatud) kui see põhjustab või võib põhjustada materiaalselt kahju importiva riigi kodumaisele tööstusele [3].

Dumpingu mõistel on negatiivne varjund, sest vabakaubanduse pooldajad näevad seda protektsionismi vormina [2].

Dumpingu vastased meetmed[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud valitsused kasutavad dumpingu-vastseid meetmeid, et oma kodumaist tööstust kaitsta. WTO lepped (Anti-Dumping Agreement ja GATT punkt 6) lubavad seda, juhul kui riik suudab tõestada, et dumpingust tuleneb reaalne kahju kodumaisele konkureerivale tööstusharule. Selleks peab valitsus olema võimeline tõestama, et dumping toimub, arvutama välja selle ulatuslikkuse (ehk kui palju madalam on eskportija kauba hind turul võrreldes tema kodumaise turuga) ja et dumpingust tuleb või võib tulla kahju importiva riigi ettevõtetele. Peale selle on dumpingu-vastaste meetmete kasutuselevõtuks teisigi tingimusi, näiteks lõpetatakse edasine uurimine kohe, kui selgub, et imporditava kauba maht on alla 3% kogu seda tüüpi kauba impordihulgast selles riigis. Meetmed võib kehtestada kuni viieks aastaks, kui ei tõestata, et nende lõpetamine tooks kaasa edasist kahju. [3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Investopedia Dictionary[1]
  2. 2,0 2,1 Dumping Inglise k wikipedia
  3. 3,0 3,1 World Trade Organization. Understanding the WTO: Agreemants. Anti-dumping, subsidies, safeguards: contingencies, etc.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]