Dinis I

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kuningas Dinis. Illustratsioon kuningate kroonikas Hispaania Rahvusraamatukogus[1]

Dinis I (IPA: [diˈniʃ]; sündinud 9. oktoobril 1261, surnud 7.jaanuaril 1325 Santarémis), ka Dom Dinis, hüüdnimedega Rei Lavrador 'kuningas-põllumees' ning Rei Poeta 'kuningas-luuletaja', oli Portugali ja Algarve kuningas. Ta oli Portugali kuninga Afonso III poeg teisest abielust Kastiilia Beatricega ja Kastiilia kuninga Alfonso X tütrepoeg.

Portugali valitsejaks sai 1279. Tema abielu Aragóni printsessiga, kes kanoniseeriti hiljem katolikus kirikus pühakuna (Püha Portugali Isabel[2]), sõlmiti riikliku abieluna 1281. aastal, kui Dinis oli kümneaastane.

Tegevus valitsejana[muuda | muuda lähteteksti]

Dinis valitses Portugali kuningriiki üle 46 aasta ja on pälvinud kuulsuse kui tähtsaim Portugali kui rahvusriigi eneseteadvuse ning portugallaste rahvusliku identiteedi kujundaja. Ta hoolitses riigi majanduse ümberkujundamise eest ja andis edasiviiva impulsi riigi põllumajandusele. Kuningas korraldas suure männimetsa istutamise Leiria lähedal (mets on tänaseni alles), et takistada põldude erosiooni, mis oli piirkonna viletsusse paisanud, ja ühtlasi puiduressursina kuningliku laevastiku jaoks[3].

Dinis kehtestas galeegi keele Portugalis 1290. aastal ametliku keelena (seni oli asjaajamiskeeleks olnud ladina keel) ja tal on suuri teeneid rahvuskeelse kirjanduse arengus. Asutas 1290. aastal Coimbra ülikooli.

Kirjandus ja muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Dinis oli tuntud luuletajana, ta kirjutas galeegikeelset luulet paljudes ilmalikes žanrides ning temalt on säilinud 137 teksti, enam kui üheltki teiselt autorilt. Seitse tema cantiga de amor'i on säilinud koos muusikaga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]