Deontiline loogika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Deontiline loogika on modaalloogika haru, mis uurib niisuguste sõnade (ja mõistete) nagu "lubatav" ("lubatud"), "lubamatu" ("keelatud"), "kohustuslik" ("kohustus", "kohus", "nõutav", "mittekohustuslik", "fakultatiivne", "peaks", "peab", "ülemäärane", "tähtsusetu", "tähtis", "vähim, mida teha annab", "parem kui", "parim", "hea", halb", "nõue", "vabadus", "võim", "immuniteet" vahelisi loogilisi suhteid.

Koos episteemilise loogika ja ratsionaalse valiku teooriaga on deontoloogiline loogika üks filosoofia valdkondi, mis uurib normatiivseid mõisteid ja normatiivseid väljendeid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Deontilise loogika alged tekkisid 14. sajandil, kui hakati tähele panema paralleele aleetiliste modaalsuste ja deontiliste mõistete vahel. (Knuuttila 1981)

Katse deontilist loogikat (Mally deontoloogiline loogika) luua tegi 1926 ilmunud artikliga Ernst Mally, kes nimetas seda uurimisvaldkonda deontikaks (Deontik). Teda ei mõjutanud 20. sajandil aleetilise modaalloogika alal tehtu, kuid ta rajas esimesena deontilise loogika lauseloogika süntaksile ja kasutas esimesena deontilisi konstante. Tema süsteemis oli tõsiseid raskusi, näiteks ei suutnud ta eristada seda, mis peaks olema, sellest, mis on.

Deontilisele loogikale kui sümbolloogika harule pani aluse Georg Henrik von Wright 1951. aastal ajakirjas Mind ilmunud artikliga "Deontic Logic". Termini pakkus välja C. D. Broad. Termin (nagu ka "deontika") on tuletatud vanakreeka sõnast δέον.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]