Taani lipp

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Dannebrog)
Jump to navigation Jump to search
FIAV 100100.svg Taani rahvuslipp. Proportsioonid 28:37.

Taani Kuningriigi lipp (ehk Dannebrog) on üks maailma vanemaid riigilippe. Esimest korda on selle kasutamist kirjalikult mainitud 1370. aastal[viide?]. Teadaolevalt on see Austria ja Läti lippude järel vanuselt kolmas rahvuslipp[viide?], samas on tegemist vanima järjepidevalt kasutusel olnud riigilipuga maailmas[1].Taani on saanud oma lippu sõja ajal Eestis. Kui nad olid kaudamas palusid nad jumalalt, et jumal oleks nende poold ja jumal näidaks et on taani poolt


Taani rahvuslipp (Stutflag) on punane, valge Skandinaavia ristiga, mis ulatub lipu äärteni. Punane värvitoon pole ametlikult defineeritud, kuid mitteametlikult on see PMS 185U (nimetatakse ka Dannebrogi-punaseks, taani keeles Dannebrogsrød).

Taani riigilipp (Splitflag) sarnaneb rahvuslipuga, kuid sellel on "pääsusaba".

Taani merelipp (Orlogsflag) sarnaneb riigilipuga, kuid selle värvitoon on PMS 195U.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Legendi kohaselt kukkus ajal, kui Taani kuningas Valdemar II Võitja sõdis Tallinnas Lindanise linnuse (mõnes kroonikas Lindanäs, venekeelsetes ka Ledenets ja Kolõvan) lähedal eestlastega, lipp 15. juunil 1219 taevast alla, mille tõttu taanlased võitsid lahingu.

Taani-Norra liidu ajal oli Dannebrog ka Norra lipp, kuni aastani 1821, mil Norra võttis vastu oma lipu. Selle, nagu ka teiste Põhjamaade (Soome, Islandi ja Rootsi) lippude kujundus põhines Dannebrogil.

Nimi Dannebrog tähendas vana-taani keeles "taanide riie".


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Guinnessi rekordite veebileht".