DVD-R

Allikas: Vikipeedia
DVD-R-plaadi lugemise/kirjutamise pool

DVD-R (inglise DVD recordable) on optiline andmekandja ja loodi 1997. aastal DVD Forumisse kuuluvate ettevõtetega.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

DVD-R-tehnoloogiaga on võimalus igalühel luua DVD-plaate kodus. DVD-R-plaadile on võimalik talletada informatsiooni ainult ühe korra ja see võimaldab salvestada igat tüüpi infot – video, heli, pilte, andmeid, programme ja nii edasi. DVD-R-plaati on võimalik igal DVD taasesitusseadmel esitada, näiteks DVD-mängijaga.

DVD-R-plaat võimaldab talletada 3,95 gigabaidi (3,95 miljardit baiti) jagu informatsiooni mõlemale poolele. Kuna DVD formaat võimaldab salvestada infot mõlemale poolele, salvestatakse mõlemale plaadi poolele kokku 7,9 gigabaiti infot.

Andmeid on võimalik plaadilt lugeda kiirusega 11,08 megabiti sekundis.[1]

Tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna DVD-R-plaadile saab andmeid kirjutada ainult ühe korra, siis ei ole ohtu, et andmed iseenesest kustuks. Sarnane tehnoloogia on kasutusel ka CD-R-plaatide puhul, aga DVD-R-tehnoloogiaga kirjutatakse andmeid suurema kiiruse ja tihedusega. DVD-R-tehnoloogias kasutatakse pideva lineaarse kiiruse pööramistehnikat (inglise constant linear velocity rotation technique), et maksimeerida andmemahu tihedust plaadi pinnal. Plaadile salvestamine algab sisemisest ringist, liikudes väljapoole. Ühekordse kiiruse juures 3,95-gigabaidise plaadi pöörlemiskiirus varieerub 1623–632 pööret minutis ja 4,7-gigabaidise plaadi puhul 1475–575 pööret minutis, sõltuvalt sellest, kus asub taasesitusseadme pea plaadi pinnal. 3,95-gigabaidise plaadi rajavahe (rada koosneb väikestest täketest, mille abil andmed on kettale salvestatud) on 0,8 mikronit ja 4,7-gigabaidise plaadi puhul on see 0,74 mikronit.[2]

Eluiga[muuda | muuda lähteteksti]

Igal tootjal on märgitud erinev plaadi eluiga, küündides kuni saja aastani. Plaadi eluiga sõltub oludest, kus ja kuidas plaati hoitakse. Kui hoida plaati kehvemates oludes, niiskes ja kõrge temperatuuriga ruumis, siis plaadi eluiga langeb alla 30 aasta.[3]

Kasutusalad[muuda | muuda lähteteksti]

DVD-R-plaat on odav salvestusmeedium ja selle tõttu on ka kasutusalasid palju. Enamasti kasutatakse DVD-R-plaate kolmes valdkonnas:

  • testimisel ja arendamisel;
  • toote jagamiseks;
  • arhiveerimiseks.

Testimisel ja arendamisel[muuda | muuda lähteteksti]

Paljudes valdkondades kasutatakse DVD-R-plaati toote levitamiseks paljude kasutajate vahel. Kuna toote valmistamine võib olla kallis ja kulukas protsess, siis DVD-R on odav viis toote sobivuse testimiseks plaadil, kuna kõik plaadid on samasugused, siis ei pea iga plaadi jaoks eraldi tööd tegema. Plaadile on võimalik kiiresti lisada toode ja kohe ka testida.

Toote jagamiseks[muuda | muuda lähteteksti]

Odavuse tõttu on võimalik üht toodet lõpmatu arv kordi, mis on hea nii paljudele kui vähestele kasutajatele levitamiseks. Samuti on tänu sellele võimalik väiksematel tootjatel oma toodet edasi jagada. Mõni kasutaja ei soovi oma andmeid jagada firmaga, mistõttu on kasutajal võimalik ise koduste vahenditega plaadile talletada andmeid/tooteid, mis teeb kasutaja jaoks DVD-Ri kasutamise veel odavamaks.

Arhiveerimiseks[muuda | muuda lähteteksti]

DVD-R-plaadi eluea tõttu, mis võib küündida saja aastani, on see hea viis mitmesuguste andmete – näiteks fotode ja videote – hoiustamiseks. Andmete kättesaamine plaadilt pole keeruline ja see on lihtsasti kasutatav. Kuna DVD-R-plaadi maht on üsna suur, siis on võimalik selle peale talletada kõrge kvaliteediga pilte või suurt mahtu nõudvat infot.[4]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Overview" (PDF) (inglise keeles). Vaadatud 26.12.2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. "DVD-R Technology" (inglise keeles). Originaali arhiivikoopia seisuga 20.10.2018. Vaadatud 26.12.2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  3. "CD-R and DVD-R RW Longevity Research" (inglise keeles). Vaadatud 26.12.2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  4. "Overview" (PDF) (inglise keeles). Vaadatud 26.12.2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)