Credit Suisse

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Credit Suisse Group AG
Credit Suisse Logo 2022.svg
Tüüp Aktsiaselts
Börsil SWX{{{2}}}
NYSECS
Asutatud 1856
Asutaja Alfred Escher ja Allgemeine Deutsche Credit-Anstalt
Tegevus lõpetatud 2023
Peakorter Paradeplatz 8, Zürich, Šveits
Tegevuspiirkond Kogu maailmas
Võtmeisikud Urs Rohner (esimees)
Tidjane Thiam (tegevjuht)
Valdkonnad Finantsteenused
Tooted Investeerimine ja privaatpangandus, varahaldus

Credit Suisse Group AG on Šveitsis asutatud ja baseeruv rahvusvaheline investeerimispank ja finantsteenuseid pakkuv ettevõte. Selle peakorter asub Zürichis, ja see peab kontoreid kõigis suuremates finantskeskustes kogu maailmas ning on üks kaheksast globaalsest "Bulge Bracket" pangast, mis pakuvad teenuseid investeerimispanganduse, privaatpanganduse, varahalduse ja jagatud teenuste alal. Credit Suisse on tuntud oma rangete panga-klientide konfidentsiaalsuse ja pangasaladuse hoidmise tavade poolest.

Credit Suisse asutati 1856. aastal Šveitsi raudteesüsteemi arendamise rahastamiseks. See andis välja laene, mis aitasid luua Šveitsi elektrivõrku ja Euroopa raudteesüsteemi. 1900ndatel hakkas see üle minema jaepangandusele vastusena keskklassi tõusule ning UBSi ja Julius Bäri konkurentsile Šveitsis. Credit Suisse tegi koostööd First Bostoniga 1978. aastal. Pärast suurt ebaõnnestunud laenu sattus First Boston rahalistesse raskustesse ja ni ostis Credit Suisse 1988. aastal kontrollitava osaluse pangas. Aastatel 1990–2000 tegi ettevõte mitmeid omandamisi, suurendades dramaatiliselt oma turuosa, ostes muu hulgas Winterthur Groupi, Swiss Volksbanki, Swiss American Securities Inc. (SASI) ja Bank Leu.

Credit Suisse peakorter Zürichis

Ettevõte korraldas end ümber aastatel 2002, 2004 ja 2006. See oli üks ülemaailmse finantskriisi ajal kõige vähem mõjutatud pankasid, kuid hakkas pärast seda vähendama oma investeerimisäri, korraldama koondamisi ja kärpima kulusid. Pank oli mitme maksustamise vältimisega seotud rahvusvahelise uurimise keskpunktis, mille tulemuseks oli süüdimõistmine ja 2,6 miljardi USA dollari suuruste trahvide konfiskeerimine aastatel 2008–2012. 2017. aastal oli Credit Suisse hallatavate varade maht 1,376 triljonit Šveitsi franki, mis on 9,9% rohkem kui 2016. aastal.


2010ndate lõpul ja 2020ndate algul sattus pank mitmesse skandaali, mis kahjustas selle mainet.

2023. aasta märtsis tabasid panka rahalised raskused ja teine Šveitsi suurpank UBS tegi pakkumise ostmaks seda 3,25 miljardi dollari (3 miljardi Šveitsi frangi) eest.[1][2] Ülevõtmise käigus kirjutati maha 17 miljardi USA dollari väärtuses Credit Suisse võlakirju ning Šveitsi keskpank kohustus tagama 100 miljardi frangi ulatuses rahalisi vahendeid, et pangal oleks piisavalt likviidseid varasid.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]