Mine sisu juurde

Cominotto

Allikas: Vikipeedia
Cominotto
Cominotto
Cominotto
Ümbritseb Vahemeri
Koordinaadid 36° 1′ N, 14° 19′ E
Pindala 0.25 km2
Pikkus 396 m
Laius 32-475 m
Rannajoone pikkus 1,72 km
Kõrgeim koht
13,4 m üle merepinna
Elanikke
(asustamata)

Cominotto (malta keeles Kemmunett), mida mõnikord nimetatakse ka Cominettoks, on asustamata Vahemere saar Malta põhjaranniku lähedal. [1] [2] [3] See asub suurema Comino saare lähedal ja on osa Malta saarestikust. Vaid 0,25 ruutkilomeetrise pindalaga on see Malta suurim asustamata saar. Cominotto asub 100 meetrit Cominost loodes.

Cominotto on tuntud oma maalilise rannajoone, selge vee ja rikkaliku mereelu poolest.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Cominotto pindala on umbes 2,5 hektarit ning seda iseloomustab karm rannajoon ja kivine maastik. Comino ja Cominotto vahel laiuvab läbipaistva veega Sinine Laguun (malta keeles: Bejn il-Kmiemen, sõna-sõnalt "Cominode vahel"). Sinine Laguun, mida külastab iga päev suur hulk turiste ja reisilaevu, muudab Cominotto populaarseks sukeldujate ja snorgeldajate seas. [4] Saarel on ka väike koobas, millest inimesed saavad läbi ujuda. Vaatamata oma väiksusele on Cominotto uhke mitmekesise taimestiku ja loomastikuga, sealhulgas mitmete merelinnuliikidega, kes elavad saare kaljudel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Cominotto on pikk ajalugu, mis ulatub tagasi antiikaega, mil roomlased kasutasid seda jahimaana. Viimastel sajanditel on saar olnud peamiselt asustamata, toimides metsloomade loodusliku varjupaigana ja turismiobjektina.

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Cominotto looduslik ilu ja vaikne atmosfäär muudavad selle populaarseks sihtkohaks reisidele lähedalasuvast Cominost ja Maltalt. Snorgeldamine ja sukeldumine on samuti populaarsed tegevused, mis võimaldavad külastajatel avastada rikkalikku mereelu, mis elab saart ümbritsevates vetes.

Juurdepääs[muuda | muuda lähteteksti]

Cominotto juurde pääseb paadiga Malta peasaarelt või naabersaarelt Cominolt. Mitmed reisikorraldajad pakuvad Cominottosse paadireise.

Looduskaitse[muuda | muuda lähteteksti]

Tänu oma ökoloogilisele tähtsusele ja looduslikule ilule on Cominotto osa kaitsealast, tagades selle õrna ökosüsteemi ja eluslooduse säilimise tulevastele põlvedele nautimiseks. Kaitsemeetmete eesmärk on säilitada saare keskkonda ning kaitsta selle mitmekesist taimestikku ja loomastikku inimmõjude eest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Comino & Cominotto in Gozo". www.responsibletravel.com (inglise). Vaadatud 5. septembril 2022.
  2. "Attraction". Visit Malta (Ameerika inglise). Vaadatud 5. septembril 2022.
  3. "ซีรี่ย์จีนพากย์ไทย". Casual Monday. Vaadatud 16. novembril 2023.
  4. "Sailing directions for the Mediterranean: France, west coast of Italy, Corsica, Sardinia and Sicily, including adjacent islands". 1958.