Claus Høxbroe

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Claus Høxbroe (sündinud 1980. aastal) on taani luuletaja, kes on ise nimetanud end biitpoeediks (beatpoet).

Kopenhaagenist pärit luuletaja loomingu keskseks teemaks on linnaelu. Høxbroe linnaluule kasutab teravaid ja humoorikaid võrdlusi ning mänglevat tänavakeelt, sellele on omane rütm ja keele voolavus, siin-ja-praegu-hetke vahendamine. Kirjutamisega sama oluline on luuletaja loomingus olnud tekstide elav esitus lavalt, ta esinemisstiili iseloomustab improvisatsioon ja pidev suhtlus publikuga. Alates 2013. aastast on ta koos taani džässpianisti Oscar Gilbertiga esitanud ja salvestanud 1940. ja 1950. aastatel Ameerika Ühendriikidest alguse saanud beat-luulet.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Claus Høxbroe avaldas oma esimese luulekogu "Ulg tänavalt" ("Hylet fra gaden") 2006. aastal. Kokku on ta üllitanud kümme luulekogu, millest värskeim on 2015. aastal avaldatud taani- ja saksakeelne "Asphalt und Auferstehung | Asfalt og opstandelse". Lisaks kirjutamisele on ta salvestanud koostöös Taani muusikute ja kunstnikega mitmeid spoken word heliplaate. Alates 2007. aastast on tal ilmunud kuus albumit. Rahvusvahelist tuntust on luuletaja kogunud esinemistega Norras, Rootsis, Inglismaal, Soomes ja Saksamaal.

Lisaks taani keelele on tema luulet avaldatud saksa keeles. 2016. aastal esines Claus Høxbroe koos Oscar Gilbertiga Tartu kirjandusfestivalil Prima Vista ja Tallinnas Kirjanike Maja saalis[1]. Valik Høxbroe luuletusi on ilmunud 2016. aasta Akadeemia 5. numbris Eva Velskeri tõlkes[2].

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aastal pälvis Høxbroe Dan Turèlli auhinna (Dan Turèll Medaljen).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]