Cielachany

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Cielachany

[ Tsieljahhanõ ]
valgevene Целяханы * / Cielachany *transkriptsioon: Tseljahhanõ
vene Телеханы (Telehhanõ)

Elanikke: 4100 (1.01.2020)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 52° 31′ N, 25° 51′ E
Cielachany (Valgevene)
Cielachany

Cielachany (ka Tseljahhanõ) on alev Valgevenes Bresti oblastis Ivacevičy rajoonis. Alev on Cielachany külanõukogu halduskeskus. Asula nimi on poola keeles Telechany. Nime saamise kohta on kaks varianti, ühe kohaselt on tegemist patronüümiga, teise kohaselt tuleb asula nimi väljendist «Цела хана» ehk "Khaani haud". Pärimuse kohaselt on asula juures asuvale künkale maetud Mongolite sõjakäigu ajal langenud tatarlaste khaan.

Alevis on keskkool, laste muusikakool ja internaatkool, lisaks asuvad seal veel kultuurimaja ja kaks raamatukogu. Cieliachanys tegeletakse metsandusega ja töödeldakse puitu, seal on ka toiduainetetööstus. Vaatamisväärsusteks on õigeusu kirik aastast 1934, küngas, kuhu olevat maetud khaan, ja Ogiński kanal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Alevit mainitakse esimest korda aastal 1554. Toona kuulus see Dolskitele. Cielachany kuulus Bresti vojevoodkonda ja Pinski maakonda. XVII sajandil sai asulast alev, ühtlasi läks see Wiśniowieckite valdusse.

Aastal 1774 läks alev Ogińskite valdusse. Nood asutasid seal fajansitööstuse, kus toodeti vaase, kujukesi, kaminakarniise. Asula tähtsus kasvas pärast Ogiński kanali rajamist, XVIII sajandi lõpus ehitas M.K. Ogiński kanali äärde uhke lossi.

Aastal 1649 sai Cielachany linnaõigused. Kuni XVIII sajandi teise pooleni allus linn otse kuningale.

Alates kolmandast Poola jagamisest aastal 1795 oli alev Venemaa koosseisus. XIX sajandi alguses läks see Pusłowskite valdusse. Alev kannatas sel sajandil korduvalt tulekahjude käes. Aastal 1895 asutati sinna klaasivabrik. Alev kuulus Minski kubermangu ja Pinski kreisi.

Pärast Esimest maailmasõda kuulus Cieliachany Poola koosseisu, 1939. aastast Nõukogude Liitu. Aastast 1965 kuulub Cieliachany Ivacevičy rajooni.

Tuntud elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

  • Balasłaŭ Pačopka – Valgevene usutegelane
  • Fiodar Juzefovič – Valgevene usutegelane

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]