Chuck Jones

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Chuck Jones.jpg

Charles Martin Jones (21. september 191222. veebruar 2002) oli USA animafilmide animaator, stsenarist, produtsent ja režissöör.

Ligi 70 aastat kestnud karjääri jooksul tegi ta rohkem kui 300 animatsiooni ja võitis nende eest kolm Oscarit. Neljas lisandus 1996. aastal elutöö Oscari näol. Animatsiooni kuldajastul aitas Jones filmistuudios Warner Bros ellu tuua paljud tänaseni kuulsaid tegelaskujusid – Looney Tunes’i Bugs Bunny, Daffy Duck, Elmer Fudd ja Porky Pig. Nimekirja lisanduvad veel tegelased kelle Jones iseseisvalt lõi nagu Road Runner, Wile E. Coyote, Marvin Martian, Pepe Le Pew, Gossamer ja paljud teised. Chuck Jones’i võiks kutsuda animatsiooni Hitchcock’ks. Nagu Albert Hitchcock, oli ka Jones psühholoogilise vaimuga ja alati nõudis, et animatsioonid oleksid loogiliselt motiveerivad. Tema parimad tööd on tuletatud antikangelastest, kes on vastavalt petlikud või egoistlikud.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Chuck Jones sündis 21. septembril 1912. aastal Spokane’i linnas, Washingtoni osariigis. Juba 6 kuu vanuselt kolis tema perekond Hollywoodi, kus tema kodu asus kahe kvartali kaugusel filmistuudiotest, kus töötasid selle aja klassikud nagu Charlie Chaplin ja Buster Keaton. Aeg-ajalt osales Chuck lapsena Mac Sennet’i komöödiate stseenides taustal lisategelasena. Tänu oma isale hakkas ta lapsena tihedalt joonistama. Kuna Chuck Jones’i isa oli läbikukkunud ärimees, oli tal kodus alati isa ebaõnnestunud firmade reklaampabereid ja -pliiatseid, mille kiireks ärakasutamiseks oli antud käsk. Jones on seda väärtustanud, kui tema tiheda joonistamise algust. Tema vanemad mitte kunagi ei kritiseerinud laste joonistusi, et neil mitte oma joonistuste vastu austust kaotada lasta. Noorena ei olnud Chuck kõige targem õpilane, kuigi ta luges palju, kuna kodus oli neil alati palju raamatuid. Ta kukkus keskkoolist välja ja saadeti Chouinard’i kunstiinstituuti (tänapäeval California kunstiinstituut). Pärast kunstiinstituudi lõpetamist joonistas Jones tänavatel portreesid, et raha teenida.

Elutöö[muuda | muuda lähteteksti]

1931. aastal leidis Chuck Jones esimese töö animatsiooni vallas, olgugi et alguses oli ta tselluloidkilede (läbipaistev kile, millele kaadrid olid joonistatud) puhastaja endise Disney animaatori Ubbe Iwerks’i stuudios.

Aastal 1933 leidis Jones töö animaatori assistendina Leon Schlesinger’i stuudios, mis tootis Warner Bros stuudiole animafilme ja mille hiljem ka Warner Bros ära ostis. Sinna sai ta tööle tänu kolleegile Friz Freleng’le, keda ta ka terve oma elu austas ja imetles. Chuck Jones on ka öelnud: ,,Mitte kellelgi peale Tex Avery ja Friz Freleng’i ei ole täiuslikku ajastuse tunnetust.” 1935 sai Jones ametikõrgendust ning töötas režissöör Tex Avery meeskonnas animaatorina. 1937. aastast töötas ta Bob Clampett'i käe all, tehes tihedalt koostööd oma endise tööandja, Ubbe Iwerks’ga. Kui 1938. aastal stuudiost lahkus üks režissööridest Frank Tashlin, sai Jones tema töökoha. Tema esimene animafilm oli The Night Watchman, mille peaosas oli armas kassipoeg, millest hiljem koorus välja hoopiski hiir Sniffles.

Jones’i Warner Bros stuudio ajal loodud karakterid on veel Inki, Claude Cat, Wile E. Coyote. Lisaks oli ta kaasatud ka suurimate WB stuudio staaride loomisse nagu näiteks Bugs Bunny, Elmer Fudd ja Duffy Duck. Lisaks töötas ta koos Dr. Seuss’ga Reamees Snafu seeria kallal, mida toodeti Ameerika Ühendriikide armee jaoks ja aitas toota Mr.Magoo ning Gerald McBoing-Boing animafilme. Aastal 1942. tegi Chuck Jones animafilmi The Dover Boys, mille tootmisel ta palju eksperimenteeris. See on puhas, avatud kujundusega ja selle animafilmi nurgelised inimkujud andsid eeskuju peaaegu kõikidele animaatoritele 1950. aastatel.

Jones jäi Warner Bros stuudiosse kuni selle sulgemiseni aastal 1962. Tema tähtsaimateks teosteks Warner Bros. stuudios 1950. ja 1960. aastatel olid From A to Z-z-z-z (1952), Duck Amuck (1953), High Note (1960). Lisaks 1949. aastal toodetud For Scent-imental Reasons, mis tutvustas esmakordselt avalikkusele tegelast Pepe LePew’d, võitis Oscari. Selleks ajaks kui WB stuudio oli oma uksed sulgenud oli Jones saavutanud juba nii palju, et kui ta isegi oleks pensionile läinud, oleks teda ikka meenutatud kui animatsiooni giganti. Aga ikkagi tegi ta oma tööd edasi ja suundus MGM stuudiosse, kus temast sai äsjaavatud animatsiooniosakonna juhataja. Seal ta andis oma panuse Tom & Jerry tootmisse. Ta oli ka režissöör Oscari võitnud animafilmile The Dot & the Line, mis põhines Norton Juster’i kirjutatud lool.

1970. aastate lõpul Jones alustas uuesti tööd vanade Warner Bros. tegelaskujude kallal. Ta lasi oma firma kaudu need eetrisse televisiooni. 1979. aastaks kujundes uuest tulemisest välja lausa suurem film “Bugs Bunny/Road Runner Movie”. Lisaks nende kuulsate tegelaste tagasitulekuga, tegeles Jones ka teiste vanade ja võib-olla ka vähem menukate tegelaste uuesti ilmumisega, nagu Buck Rogers ja Michigan J. Frog.

Jones joonistas 1980. ja 1990. aastatel paroodia pilte ja müüs neid oma tütre firma kaudu galeriides. Lisaks tegi ta uusi animafilme Interneti jaoks, mis põhinesid uuel tegelaskujul Thomas Timberwolf’il. Ta tegi ka lühidaid animatsioone ka filmidesse, nagu näiteks 1993. aastal esitletud “Mrs.Doubtfire” sissejuhatusse. 1996. aastal võitis Chuck Jones Oscar’i elutöö auhinna — pole paha tulemus endise kaadrite puhastaja kohta.

Chuck Jones oli tegev kuni oma surmani 22. veebriaril aastal 2002. Ta jättis endast maha sära, komöödia, rõõmu, värvi ja naeru, mis elab oma elu edasi.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Abiellus 1932. aastal Dorothy Websteriga, kellega koos neil sündis 1937. aastal tütar Linda Jones. Dorothy suri aastal 1978. 1983 aastal abiellus Jones oma elu armastusega Marian Dern'ga, kelle kõrval ta oli kuni surmani.