Châtelaine

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Chatelaine)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Alexis Falize'i kujundus châtelaine'i jaoks, mille otsas ripub kell. 1875
Châtelaine 1700. aastatest

Châtelaine ([ʃætəleɪn], 'lossiproua'; prantsuskeelne châtelaine on naisvorm sõnast châtelain 'kastellaan', 'lossihärra'[1]) on vöö küljes kantav ehiskinnitus, mille küljes ripuvad ketikeste otsas igapäevases majapidamises tarvilikud väikesed esemed nagu võtmed, käärid, kell, sõrmkübar, nuusksoola- või lõhnaveepudel vms[2]. Tänapäeva ehtestilistikas võib see tähendada mitmete ripatsitega ehet, mida kantakse vööl või rinnas või kehal[3].

Viikingi- ja rahvasterännuaja arheoloogilise materjali kontekstis nimetatakse sellist tarbeesemeid kandvate ketikeste kimpu ahela ketilüli kuju järgi varrasahelikuks[4].

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Ese on pika ajalooga, pisiesemetega ketikimp nii tarbeesemena kui ka ehtena on olnud kasutusel Vana-Rooma ajast kuni 19. sajandini. Kuigi 18. sajandil oli selle ehte hiilgeaeg, tuli sõna vööripatsi tähenduses prantsuse keeles kasutusele alles 19. sajandil, lühendina väljendist chaîne châtelaine 'lossiproua kett'. 19. sajandil omandas châtelaine majaemanda staatuse sümboli tähenduse[5], selle kandjaks oli sageli perekonna vanim naine, kes võis kamandada teenijaid ja otsustada ainuisikuliselt perekonnaliikmete ligipääsu üle väärisesemetele.

2006. aastal korraldas Ameerika kollektsionäär ja kuraator Helen W. Drutt rahvusvahelise ehtekunstinäituse "Challenging the Châtelaine" (avati Helsingi Disainimuuseumis, eksponeeriti ka Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis Tallinnas 2007. aastal eestikeelse pealkirjaga "Tõlgendades châtelaine'i"[6]), mis koondas 78 rahvusvaheliselt tuntud ehtekunstniku teost ja esitas nende tänapäevaseid tõlgendusi sellest ajaloolisest ehtetüübist (Eestist Kadri Mälk, Eve Margus-Villems ja Kristi Paap)[7].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]