Cedar Grove (New Jersey)

Allikas: Vikipeedia
Cedar Grove
Cedar Grove'i omavalitsuse hoone, mis mahutab samuti tuletõrjedepood
Elanikke 12 980 (1.04.2020)[1][2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 40° 51′ N, 74° 14′ W
Asukoht New Jersey osariigis ja Essexi maakonnas

Cedar Grove on vald (township) Ameerika Ühendriikides New Jersey osariigi Essexi maakonnas.

Cedar Grove'i nimi tuleneb virgiinia kadakatest (inglise keeles teatud ka kui eastern red cedar), mis kasvasid salumetsadena lähedal asuvas orus ja ümbruskonna nõlvakutel. Apalatšide mäestikule eelneva Piedmonti kiltmaa reljeefivormi kõrgus merepinnast jääb valla piires vahemikku 85–180 m.

Tänapäeval paikneb valla idaosas edela-kirde suunal veidi üle kilomeetri pikkune kitsas Cedar Grove'i veehoidla, mis ulatub Little Fallsi valda Passaici maakonnas.

Cedar Grove'is asub vendadest pühakutele Kyrillosele ja Metodiosele pühitsetud õigeusu kirik, mis ühendab väljarändajaid Põhja-Makedooniast. See valmis 1990. aastatel ja 2000. aastate alguses Meadowbrooki ballisaali ümberehituste käigus.[3]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1702. aastal kauplesid eurooplastest uusasunikud põlisameeriklastelt (delavaaride rahvalt) nii-öeldud Horseneck Tracti, selle pindala oli umbes 57 km². Tollase 325 dollari väärtuses anti üle kaupa ebakorrapärase kujuga maa-ala eest, mis oli näiliselt sarnane hobuse kaela ja peaga. Vahetuskaubaks saadud maa-ala hõlmas suurt osa tänase maakonna lääneosast, Watchungi mägede kaguseljandikult kuni Passaici jõeni.

Sinna koondus algselt väike põlluharimise kogukond. 1896. aastal lasi maakonnavalitsus ehitada kohaliku vaimuhaigla. Cedar Grove loodi kogukondasid liites 7. veebruaril 1892, kandes algselt nime Verona vald (Verona Township), praeguse nime sai see aastal 1908. 1950. ja 1960. aastatel sai Cedar Grove'ist üks New Yorgi ja Newarki eeslinnadest Essexi maakonnas.

Naabervallad[muuda | muuda lähteteksti]

Essexi maakond[muuda | muuda lähteteksti]

Passaici maakond[muuda | muuda lähteteksti]

Inimesed[muuda | muuda lähteteksti]

1913. aastal leiutas britt Arthur Wynne tänapäevase ristsõnamõistatuse, elades samal ajal Cedar Grove'is. Sealt pärinevad lisaks elektroonikainsener Allen B. DuMont, geneetik Ralph L. Brinster ja filmioperaator Ellen Kuras. Teadaolevalt on sealsetest oludest pärit ka transsooline performance-esineja Amanda Lepore.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]