Mine sisu juurde

Carlsbad

Allikas: Vikipeedia
See artikkel See artikkel räägib linnast USA California osariigis. New Mexico osariigis asuva linna kohta vaata artiklit Carlsbad (New Mexico).

Carlsbad
Carlsbadi kesklinn
Pindala 101 km²[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 114 746 (1.04.2020)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 33° 9′ N, 117° 21′ W
Asukoht San Diego maakonnas ja California osariigis
Kaart

Carlsbad on linn USA-s California osariigis San Diego maakonnas Santa Catalina lahe ääres. See asub Los Angelese kesklinnast 140 km kaugusel lõunas ja San Diego kesklinnast 56 km kaugusel põhjas. Carlsbad piirneb põhjas Oceanside'i, läänes Vista ja San Marcose ning lõunas Encinitase linnaga.

Elanike arv on 2020. aasta rahvaloenduse seisuga 114,746. Aastal 2010 oli elanikke 105 328. See on elanike arvult maakonna viies linn. 2010. aasta rahvaloenduse kohaselt moodustasid 82,8% elanikest valged, 7,1% aasialased ja 1,3% afroameeriklased. Ladinaameeriklaste osatähtsus oli 13,3%.

John Frazieri kuju

Esimesena uuris California lõunaosa sisemaa piirkonda 1769. aastal hispaanlaste Portolá ekspeditsioon. 1880. aastatel rajas praeguse Carlsbandi piirkonda kaevu John Frazier. Ta hakkas raudteejaamas vett pakkuma ja peagi sai see koht nimeks Frazier's Station. Mõni aeg hiljem rajati teine kaev, mille vett uurides selgus, et see sarnaneb vetega, mis on maailmas tuntud tervistava toime poolest. Tänu sellele nimetati linn Euroopas Böömimaal asuva Karlsbadi (praegune Karlovy Vary) järgi, mis on tuntud oma spaade poolest. 1880. aastate teisel poolel hakati piirkonnas ulatuslikult tegelema põllumajandusega. Muuhulgas kasvati seal tsitrusi, avokaadosid ja oliive.

Carlsbad sai linnaõigused 16. juulil 1952.

Carlsbadis valitseb vahemereline kliima. Talved on pehmed ja mõõdukate sademetega. Alla nulli langeb õhutemperatuur harva. Maist septembrini sajab väga harva, kuid suvekuudel võib esineda udu. Kõige soojem on ilm septembris ja oktoobris, mil Carlsbadini küündivad sisemaalt ookeani poole puhuvad kuumad Santa Ana tuuled.

Keskmine sissetulek leibkonna kohta aastas on Carlsbadis umbes 105 000 dollarit, millega kuulub Carlsbad California viie jõukama linna hulka.

Linnas asub 1999. aastal avatud teemapark Legoland California. 1976. aasta märtsis avati Carlsbadis California osariigi esimene rulapark. See pole küll säilinud, sest selle kohale rajati hiljem tööstuspiirkond.

Linna läbib kiirtee Interstate 5.

Carlsbadi sõpruslinnad on Futtsu Jaapanis (alates 1998. aastast) ja Karlovy Vary Tšehhis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]