Burundi lipp

Allikas: Vikipeedia

Burundi lipp on Burundi ametlik lipp.

? Burundi riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 3:5.

Lipp võeti (praegusest erinevate proportsioonidega) Burundi riigi- ja rahvuslipuna kasutusele 28. juunil 1967.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Valge diagonaalrist (Andrease rist) jagab selle ülemiseks ja alumiseks punaseks laiuks ning vardapoolseks ja lehvipoolseks roheliseks laiuks. Keskel on teisi värve kattev valge ring, millel on kolm punast rohelisega ääristatud kuueharulist tähte. Tähed asetsevad kolmnurgana: üks täht ülal, kaks all.

Burundi põhiseaduse artiklis 8 öeldakse: "Burundi lipp on trikoloor: roheline, valge ja punane. Tema kuju on Andrease ristiga (sautoir) jagatud ristkülik, mille keskel on valge ketas kolme punase kuueharulise tähega, mis moodustavad kujuteldava võrdkülgse kolmnurga selle ümberringjoonega piiratud ringis, millel on sama keskpunkt mis kettal ja mille alus on paralleelne lipu pikkusega. Seadus täpsustab lipu mõõtmed ja teised üksikasjad."

Punase toon on ligikaudu Pantone 186c – CMYK (%) C 0 – M 90 – Y 80 – K 5. Rohelise toon on ligikaudu Pantone 361c – CMYK (%) C 80 – M 0 – Y 90 – K 0.

Kuni 27. septembrini 1982 olid lipu proportsioonid 2:3, sellest ajast alates on nad 3:5.

Tõlgendus[muuda | muuda lähteteksti]

Roheline värv sümboliseerib lootust tulevikule, valge puhtust või rahu soovi ja punane iseseisvusvõitlust. Kolm tähte sümboliseerivad Burundi kolme suuremat rahvast hutusid, tutsisid ja batvasid ning samuti riigi deviisi kolme elementi ühtsust, tööd ja progressi.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Eraisikutel on õigus lippu kasutada ainult pühade puhul. Muul ajal kasutatakse seda riigilipuna ning sõjaväelipuna. Presidendil on õigus kasutada lippu hoonetel.

Varasem lipp[muuda | muuda lähteteksti]

Varasemal lipul olid kolme tähe asemel kuningavõimu sümbolid. See võeti kasutusele 1962.

Varasemad lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]