Bubiai

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib külast Šiauliai rajoonis; küla kohta Kaunase rajoonis vaata artiklit Bubiai (Batniava).

Bubiai

leedu Bubiai

Bubiai COA.png

Elanikke: 789 (2011)[1]

Koordinaadid: 55° 51′ N, 23° 9′ E
Bubiai (Leedu)
Bubiai
Bubiai12.jpg

Bubiai on küla Leedus Šiauliai rajoonis, Bubiai valla halduskeskus. Küla asub Dubysa jõe kaldal; aastast 1973 asub külast põhja pool Bubiai paisjärv. Bubiais on kool, postkontor ja raamatukogu. Külas asub Šiauliai telemast, selle juurest saab alguse Venta-Dubysa kanal.

Vaatamisväärsusteks on Bubiai mõisa hoonetekompleks, Bubiai linnamägi, viis looduskaitse alust paplid, nende seas ka Leedu vanim ja suurim pappel, mille kõrguseks on 34 meetrit,[2] krahv Dimitri Zubovi rajatud tammeallee ja kanali ääres kasvav looduskaitsealune männik.

Külas on sündinud Leedu kommunist Mečislovas Gedvilas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Arheoloogiliste uuringute põhjal arvatakse, et Bubiai asustati V sajandil. Aastal 1230 rajati Bubiai linnus (Dobitzen), mille ristisõdijad aastail 1348 ja 1358 maha põletasid.

Küla ennast mainitakse esimest korda kirjalikult aastal 1566. Aastal 1795 loodi Bubiai mõis. Katariina II andis selle Platon Zubovile, kelle suguvõsa valdusesse küla kuni maareformini ka jäi.

Aastal 1825 valmis Venta-Dubysa kanal. Aastal 1831 osalesid sealsed talupojad aktiivselt Novembriülestõusus. XIX sajandil asutati külla postijaam.

XX sajandi alguses organiseeriti sealne mõis ümber loomakasvatuse ja piimanduse suunitlusega majapidamiseks. Selle omanik Dmitri Zubov asutas aastal 1910 külla ka põllumajanduskooli, kus vastavaid tootmisharusid õpetati. Samuti rajas ta saekaatri ja telliselöövi. Aastal 1915 toimus küla all lahing vene ja saksa vägede vahel. Ka aastal 1944 toimus külas lahing nõukogude ja saksa vägede vahel, lahingus langenud maeti linnamäele. Nõukogude ajal oli küla kohaliku sovhoosi keskasulaks.[3] Aastal 1961 rajati külla raadiojaam ja püstitati raadio- ning telemast. Aastal 1973 rajati Dubysa jõele Bubiai paisjärv.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1]. Lietuvos statistikos departamento, vaadatud 23.01.2017.
  2. Penkios Bubių tuopos
  3. Bubiai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, Kd. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. 543 lk.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]