Boeing X-20 Dyna-Soar

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kunstniku nägemus X-20-st atmosfääri sisenemisel

Boeing X-20 Dyna-Soar oli USA õhujõudude programm, mille eesmärgiks oli luua kosmoselennuk, mida saaks kasutada erinevatel sõjalistel operatsioonidel. Lennuk pidi olema võimeline sooritama luurelende, pommitusmissioone, satelliitide hooldamislende ja vaenulike satelliitide hävituslende. Programm algas 24. oktoobril 1957 ja lõppes 10. detsembril 1963, varsti pärast esimese kosmoselennuki ehituse algust. Programmi maksumus oli 660 miljonit dollarit (tänapäeva vääringus 5,28 miljardit dollarit).

Dyna-Soari arendamise ajal ehitatud Mercury ja Vostoki kapslid kasutasid Maa atmosfääri sisenemisel ballistilist trajektoori, samas kui Dyna-Soar sarnanes pigem Space Shuttle'ile. Dyna-Soar oli projekteeritud selliselt, et maandumisel lauglenuks ta piloodi juhituna lennuväljale. Mercury ja Vostok pigem kukkusid Maale ja maandusid langevarjude abil.

Dyna-Soar oli tunduvalt keerulisem projekt kui teised sma perioodi mehitatud kosmoselaevad. Reaalsed kosmoselennukid ehitati aastakümneid hiljem kui lendama hakkasid Space Shuttle ning Boeingu X-40 ja X-37 kosmoselennukid.