Bizcocho borracho

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Zamoralik bizcocho borracho

Bizcocho borracho (lühidalt ka borracho) on Hispaania küpsetis, mis immutatakse siirupi ja likööri seguga.[1] Bizcocho borracho tähendab hispaania keeles 'joobnud kooki'.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Cuencalik bizcocho borracho

See kook on Hispaania kondiitritööstuses üsna levinud ning seda võib leida Cuenca, Guadalajara [2] ja Zamora provintsist ning isegi Murcia provintsi Ojósi linnast.

Valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Bizcocho borracho tainas koosneb nagu paljude teistegi kookide tainas munast, jahust, suhkrust, pärmist ja veest. Ahjus kook kerkib ja muutub svammilaadseks. Koogi erilisus seisneb siirupileotises, millesse asetatakse kook pärast küpsemist umbes tunniks ajaks. Siirup koosneb enamasti veest, rummist ja meest, mille täpne kogus on iga koka valik. "Joobnuks" muudetakse kook magusa likööri abil, aga kasutatakse ka magusat valget veini, Hispaania šerrit [1] või isegi rummi. Koogid on enamasti väikesed ja pakendatud eraldi karbikestesse või paberisse. Olenevalt valmistamiskohast lisatakse koogikese peale kas kaneeli või tuhksuhkrut.

Traditsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Guadalajara provintsi karnevalil, mis kestab terve nädala, kutsutakse tavaliselt lapsi linnaväljakutel bizcocho borracho'sid sööma.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Víctor André. Aprenda a conocer los vinos. Madrid: Ed. Swing; 2008.
  2. Juan Antonio Martínez Gómez-Gordo,Sofía Martínez Taboada, (1998), La cocina de Guadalajara, AACHE Ediciones de Guadalajara, lk 225