Bioküberneetika

Allikas: Vikipeedia

Bioküberneetika on teine nimetusskeem (mõiste "küberneetika" ise on pärit bioloogiliste süsteemide toimimise kajastamisena), mida kasutatakse küberneetikas kui tehnoloogiliselt mõistetud bioloogilise teaduse kirjeldust, mis hõlmab bioloogilisi distsipliine, mis saavad kasu küberneetika rakendamisest, sealhulgas neuroloogia ja hulkraksed süsteemid. Bioküberneetika mängib olulist rolli süsteemibioloogias, püüdes integreerida erinevaid teabetasandeid, et mõista, kuidas bioloogilised süsteemid toimivad.

Bioküberneetika on abstraktne teadus ja on teoreetilise bioloogia põhiline osa, mis põhineb süsteemitehnika põhimõtetel.

Terminoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Bioküberneetika on liitsõna, mis tuleneb sõnadest bio (kreeka keeles βίο / elu) ja küberneetika (kreeka keeles κυβερνητική / kontrolliv-juhtiv). Kuigi sõna laiendatud vorm on bioloogiline küberneetika, nimetatakse seda valdkonda teadusartiklites kõige sagedamini bioküberneetikaks. Bioinformaatikat võib korrektselt nimetada ka bioinformaatikaks.

Varased pooldajad[muuda | muuda lähteteksti]

Bioküberneetika varajaste pooldajate hulka kuuluvad muu hulgas Ross Ashby, Hans Drischel ja Norbert Wiener. Allpool on loetletud nende teadlase avaldatud populaarsed tööd.

Sarnased valdkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Bioküberneetikaga seotud teemadesse süvenevaid artikleid ja uurimusi võib leida paljude sarnaste nimetuste all, sealhulgas molekulaarküberneetika, neuroküberneetika ja rakuküberneetika. Sellised valdkonnad hõlmavad teadusharusid, mis täpsustavad elusorganismi uurimise teatud aspekte (näiteks neuroküberneetika keskendub organismide neuroloogiliste mudelite uurimisele).

Kategooriad[muuda | muuda lähteteksti]

  • Bioküberneetika – kogu elusorganismi uurimine.
  • Neuroküberneetika – küberneetika, mis tegeleb neuroloogiliste mudelitega. (Psühhoküberneetika oli ühe eneseabiraamatu pealkiri ja ei ole teaduslik distsipliin).
  • Molekulaarküberneetika – molekulaarsete süsteemidega tegelev küberneetika (nt molekulaarbioloogia küberneetika)
  • Rakuküberneetika – rakusüsteemidega tegelev küberneetika (nt infotehnoloogia/rakutelefonid või bioloogilised rakud).
  • Evolutsiooniline küberneetika – infosüsteemide evolutsiooni uurimine (vt ka evolutsiooniline programmeerimine, evolutsiooniline algoritm).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. W. Ross Ashby, Introduction to Cybernetics. Methuen, London, UK, 1956. PDF text.
  2. Hans Drischel, Einführung in die Biokybernetik. Berlin 1972
  3. Norbert Wiener, Cybernetics or Control and Communication in the Animal and the Machine, (Hermann & Cie Editeurs, Paris, The Technology Press, Cambridge, Massachusetts, John Wiley & Sons Inc., New York, 1948).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]